TopTip

Zosnula svetská hlava materskej cirkvi anglikánov

Zosnula svetská hlava materskej cirkvi anglikánov zdroj foto: pexels.com

Kresťanské cirkvi vo Veľkej Británii vo štvrtok večer dali najavo svoj smútok nad smrťou kráľovnej a zároveň otvorili svoje brány smútiacim. Canterburský arcibiskup Justin Welby, ktorý je prímasom anglikánskej svetovej komunity, napísal anglikánov po celom svete, že zosnulá kráľovná bola „vernou kresťankou“. Svoju vieru „žila každý deň svojho života“. Jej dôvera v Boha bola základom toho, ako viedla svoj život; „hodinu po hodine, deň po dni“.

Na živote Alžbety II. mohli kresťania vidieť, „čo to znamená (...) trpezlivou, pokornou a nezištnou službou odovzdávať život ako dar druhým“. Anglikánsky prímas Welby povedal, že kráľovná našla „veľkú radosť a naplnenie v službe svojmu ľudu a jeho Bohu“. Národ jej za to dlží „nesmiernu vďaku“.

Westminsterský kardinál Vincent Nichols, najvyšší predstaviteľ Katolíckej cirkvi v Anglicku a Walese, doslova povedal: „Aj vo svojom zármutku, ktorý zdieľam s toľkými ľuďmi po celom svete, som naplnený nesmiernym pocitom vďačnosti za tento dar svetu, ktorým bol život kráľovnej Alžbety II.“ Kardinál sa dôverou sa modlí za dušu Jej Veličenstva – „pretože kresťanská viera ovplyvňovala každý deň Alžbetinho života a práce“.

Kráľovná Alžbeta II. bola až do svojej smrti svetskou hlavou anglickej materskej cirkvi Anglikánov.

Anglikánska cirkev vznikla v dobe reformácie v Anglicku. Kráľ Henrich VIII. sa v roku 1533 rozišiel s pápežom, pretože ten odmietol anulovať kráľovo manželstvo. V roku 1534 sa Henrich VIII. sám ustanovil za hlavu novej štátnej cirkvi. Vo veciach viery sa anglikáni spočiatku držali katolíckej náuky; neskôr sa presadili protestantské vplyvy. Prvá anglikánska kniha viery, tzv. Kniha spoločnej modlitby, bola vydaná v roku 1549.

Kráľovná Alžbeta II. predsedala anglickej materskej cirkvi ako svetská hlava. Caterburský arcibiskup, v súčasnosti 66-ročný Justin Welby, je duchovnou hlavou, prímasom anglikánskej cirkvi a čestnou hlavou anglikánskeho svetového spoločenstva. Ako primus inter pares (prvý medzi rovnými) však nemá právomoc vydávať smernice národným cirkvám.

Podľa rôznych zdrojov má Anglikánska cirkev 77 až 85 miliónov členov v približne 500 diecézach po celom svete. Mimo Anglicka je 42 anglikánskych cirkevných provincií a 5 národných cirkví, vrátane tých v USA, Austrálii a vo viacerých krajinách Afriky.

Aj v anglikánskom cirkevnom spoločenstve sa odohráva zápas medzi konzervatívcami a liberálmi. Kontroverznou témou v mnohých národných cirkvách je povolené vysviacanie žien za duchovné a v niektorých národných cirkvách aj za biskupky, a tiež zaobchádzanie s homosexuálmi.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa moderna con mansarda abitabile e un garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.