TopTip

Zrekonštruovali obraz, pri ktorom sa modlila aj bl. A. Kolesárová

Zrekonštruovali obraz, pri ktorom sa modlila aj bl. A. Kolesárová

Vo Vysokej nad Uhom zreštaurovali obraz Ružencovej Panny Márie, pri ktorom sa v minulosti modlila aj blahoslavená Anna Kolesárová. Obraz požehnal v nedeľu farský administrátor v Pavlovciach nad Uhom Marcel Jurč. Počas októbra ho vystavili v Kostole Sedembolestnej Panny Márie. Zreštaurovala ho akademická maliarka a reštaurátorka Zuzana Chovanová a na opravu prispeli dobrodinci.

Obraz bol v minulosti umiestnený v kostole. Po rekonštrukcii kostola sa dostal do jedného domu, ktorý ľudia nazývali ružencový. "Miestni veriaci, spolu s nimi aj Anna Kolesárová, sa tam stretávali v soboty na modlitby svätého ruženca. Počas vojny ho schovali a uložili na pôjd domu. Počas prechodu frontu na dom dopadol granát, na viacerých miestach bol obraz poškodený. V pravom hornom rohu vznikla obrovská diera po jeho črepinách. Keďže sa pri výbuchu nikomu nič nestalo, aj po tejto skúsenosti, ľudia mu pripisovali zvláštnu milosť ochrany," hovorí rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej Pavol Hudák. "Tento rok bol obraz zreštaurovaný. Bol vo veľmi veľkej miere poškodený, čoho príčinou bol aj zub času, bolo potrebné plátno jemné ako pavučinka podlepiť a časť zobrazení tajomstiev svätého ruženca doplniť. Môžete si pozrieť ako vyzeral predtým, počas reštaurovania a ako vyzerá teraz. Je to nádherné umelecké dielo," dodal.

FOTOGRAFIE je možné nájsť TU.


Anna Kolesárová bola blahorečená 1. septembra 2018 v Košiciach. Pápež František stanovil dátum liturgického slávenia sviatku blahoslavenej na 20. november. Kostol Sedembolestnej Panny Márie vo Vysokej nad Uhom, v rodisku blahoslavenej Anny, panny a mučenice, bol ustanovený za pútnické miesto. V kostole sa nachádza hlavný relikviár s ostatkami bl. Anny Kolesárovej. Podrobnosti o živote Anny Kolesárovej i o procese jej blahorečenia je možné nájsť na webovej stránke annakolesarova.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.