TopTip

Zrozumiteľnosť a adresnosť v čase únavy

Zrozumiteľnosť a adresnosť v čase únavy Róbert Mistrík. Foto: TASR

Pred necelým pol rokom slovenský vedec a člen krízového štábu Róbert Mistrík priniesol inšpiratívne a vysvetľujúce zamyslenie, v ktorých na príklade potopeného Titanicu jednoducho vysvetlil, ako môžu efektívne fungovať bariéry v čase veľkých epidémií.

Loď Titanic mala byť najmodernejšou a nepotopiteľnou loďou, lebo sa pýšila systémom navzájom od seba oddelených komôr a prepážok, ktoré mali zabrániť potopeniu lode. Ak by sa niekde vytvorila trhlina, naplavil by sa len určitý priestor, no loď by ostala nad vodou. Chyby pri navrhovaní systému, alebo pri samotnej realizácii, boli zrejme veľkou príčinou toho, že sa táto pokroková loď napokon aj tak potopila.

Niečo veľmi podobné prežívame v týchto dňoch aj my. Po znížení nárastu počtu nakazených sa počas leta pripravil systém semaforov pre jednotlivé okresy a aj jednotlivé školské a predškolské zariadenia. Systém mal zabrániť nekontrolovanému šíreniu vírusu celou našou populáciou.

Na rozdiel od systému na lodi, ktorá je od okolitej vody ohraničená úplne, žijeme v krajine, ktorá má otvorené hranice. Takže okrem správneho fungovania prekážok a zábran medzi okresmi potrebujeme aj efektívny, rýchly a fungujúci systém prekážok aj na našich hraniciach.

Napriek prísnejším opatreniam stále, žiaľ, zaznamenávame nárast nielen aktívnych prípadov, ale aj hospitalizovaných a úmrtí. Chladné počasie podporuje šírenie vírusov a viac aj sedíme v uzavretých a málo vetraných interiéroch.

Náš slovenský Titanic sa, žiaľ, stále viac potápa, a situácia sa zhoršuje. Našťastie máme veľmi schopných odborníkov. Po predbežných informáciách, ktoré boli dostupné minulý pondelok, napokon po diskusii s vedcami vzišli veľmi zrozumiteľné a adresné opatrenia. Polarizovanú situáciu v spoločnosti potom značne odľahčili členovia vlády a krízového štábu tým, že sa sami zapojili do testovania v najviac zasiahnutých okresoch.

Mnohí ľudia sú už unavení z častých zmien pravidiel a potrebujú zrozumiteľné a jasné pravidlá, ako sa treba správať v najbližších týždňoch a mesiacoch. Dodržiavanie týchto prekážkových pravidiel v tomto čase „plavby“ môže mať väčší efekt než mylné predstavy, ktoré sa môžu zrodiť v hlave človeka, ktorý po testovaní dostane certifikát o vlastnej „negatívnosti“.

Čím bude koronavírus viac pod kontrolou, tým ľahšie sa nám bude plávať do prístavu, do času, keď už Covid nebude predstavovať riziko pre náš zdravotný systém.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2022

  • O vieru a nádej pre Lacka a Michala, že Bohu záleží na každom človeku a jeho nesmrteľnej duši. (Helena)
  • O zdravie a silu pre onkologicky chorú Magdalénku. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.