TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
29.8. odvysielame priamy prenos z pohrebu biskupa D. Kaľatu

29.8. odvysielame priamy prenos z pohrebu biskupa D. Kaľatu biskup Dominik Kaľata

Pohrebná rozlúčka s Mons. Dominikom Kaľatom SJ bude v stredu 29. augusta v Trnave. Titulárny semtský a bývalý pomocný biskup nemeckej arcidiecézy Freiburg im Breisgau Mons. Dominik Kaľata SJ zomrel v piatok 24. augusta vo veku 93 rokov v Ivanke pri Dunaji.

V stredu 29. augusta 2018 budú môcť veriaci jednotlivo pristupovať k rakve a vzdať poslednú úctu telesným pozostatkom otca biskupa Dominika v Katedrále sv. Jána Krstiteľa od 9.00 hodiny.

Zádušná svätá omša za zosnulého Mons. Kaľatu sa začne o 10.30 hodine. Jej hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak SJ, arcibiskup Prešovskej archieparchie a najvyšší hierarcha Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Po svätej omši bude viesť pohrebné obrady Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup. Následne budú telesné pozostatky otca biskupa Kaľatu uložené v krypte pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, kde bude očakávať vzkriesenie.

Poslednú rozlúčku s biskupom Kaľatom odvysielame aj v našom priamom prenose na Rádiu LUMEN v stredu 29. augusta od 10:10. 

Otec biskup Kaľata sa narodil 19. mája 1925 v dedine Nová Belá, ktorá sa dnes nachádza na území Poľska. Základnú školu navštevoval v rodnej obci, ktorá bola čisto slovenská, ale roku 1920 ju z rozhodnutia pražskej vlády pripojili k Poľsku. V roku 1939 bola vrátená Slovensku, takže stredoškolské štúdia mohol Dominik absolvovať na gymnáziu v Levoči.
V roku 1943 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Ružomberku. Po Barbarskej noci sa dostal do koncentračného tábora v Bohosudove a neskôr tri a pol roka slúžil v tzv. pomocných technických práporoch – PTP – v Podboranoch, v Hájnikoch pri Sliači, na Fončorde a v Komárne. Počas tohto pracovného nasadenia tajne dokončil štúdium teológie a v auguste 1951 bol tajne vysvätený za kňaza biskupom Hnilicom. V roku 1953, keď prišiel do civilu, sa presťahoval do Košíc.

Dňa 9. septembra 1955 biskup Ján Chryzostom Korec vysvätil Dominika Kaľatu za ďalšieho biskupa podzemnej Cirkvi. V januári 1960 bol zatknutý za to, že žil ako rehoľník a stýkal sa s inými rehoľ-nými osobami. Bol odsúdený na štyri roky väzenia. Po niekoľkých mesiacoch bol v rámci všeobecnej amnestie prepustený na slobodu. Na slobode potom pracoval ako elektrikár a pokračoval v tajnej pastorácii. V roku 1963 bol opäť zatknutý a odsúdený na štyri roky, ku ktorým mu pridali aj amnestované roky z predchádzajúceho rozsudku. Nasledujúcich 6 rokov strávil v žalároch a prevýchovných pracovných táboroch na Mírove, vo Valdiciach, Příbrami a v Leopoldove. Na slobodu sa dostal až v máji 1968 a v roku 1969 odišiel do exilu.

Po páde komunizmu sa mohol aj biskup Kaľata vrátiť na Slovensko a od roku 1990 sa podľa potreby a možností zapájal aj do pedagogickej a pastoračnej práce.


 

Podobné články

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 23.04.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na apríl: Za lekárov a humanitárnych pracovníkov, ktorí pomáhajú vo vojnových oblastiach a riskujú vlastné životy pre záchranu druhých
  • Úmysel KBS na apríl: Aby posolstvo veľkonočnej lásky naplnilo srdcia veriacich nádejou a dôverou v Božie Milosrdenstvo.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.