TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
29.8. odvysielame priamy prenos z pohrebu biskupa D. Kaľatu

29.8. odvysielame priamy prenos z pohrebu biskupa D. Kaľatu biskup Dominik Kaľata

Pohrebná rozlúčka s Mons. Dominikom Kaľatom SJ bude v stredu 29. augusta v Trnave. Titulárny semtský a bývalý pomocný biskup nemeckej arcidiecézy Freiburg im Breisgau Mons. Dominik Kaľata SJ zomrel v piatok 24. augusta vo veku 93 rokov v Ivanke pri Dunaji.

V stredu 29. augusta 2018 budú môcť veriaci jednotlivo pristupovať k rakve a vzdať poslednú úctu telesným pozostatkom otca biskupa Dominika v Katedrále sv. Jána Krstiteľa od 9.00 hodiny.

Zádušná svätá omša za zosnulého Mons. Kaľatu sa začne o 10.30 hodine. Jej hlavným celebrantom bude Mons. Ján Babjak SJ, arcibiskup Prešovskej archieparchie a najvyšší hierarcha Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. Po svätej omši bude viesť pohrebné obrady Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup. Následne budú telesné pozostatky otca biskupa Kaľatu uložené v krypte pod Katedrálou sv. Jána Krstiteľa, kde bude očakávať vzkriesenie.

Poslednú rozlúčku s biskupom Kaľatom odvysielame aj v našom priamom prenose na Rádiu LUMEN v stredu 29. augusta od 10:10. 

Otec biskup Kaľata sa narodil 19. mája 1925 v dedine Nová Belá, ktorá sa dnes nachádza na území Poľska. Základnú školu navštevoval v rodnej obci, ktorá bola čisto slovenská, ale roku 1920 ju z rozhodnutia pražskej vlády pripojili k Poľsku. V roku 1939 bola vrátená Slovensku, takže stredoškolské štúdia mohol Dominik absolvovať na gymnáziu v Levoči.
V roku 1943 vstúpil do noviciátu Spoločnosti Ježišovej v Ružomberku. Po Barbarskej noci sa dostal do koncentračného tábora v Bohosudove a neskôr tri a pol roka slúžil v tzv. pomocných technických práporoch – PTP – v Podboranoch, v Hájnikoch pri Sliači, na Fončorde a v Komárne. Počas tohto pracovného nasadenia tajne dokončil štúdium teológie a v auguste 1951 bol tajne vysvätený za kňaza biskupom Hnilicom. V roku 1953, keď prišiel do civilu, sa presťahoval do Košíc.

Dňa 9. septembra 1955 biskup Ján Chryzostom Korec vysvätil Dominika Kaľatu za ďalšieho biskupa podzemnej Cirkvi. V januári 1960 bol zatknutý za to, že žil ako rehoľník a stýkal sa s inými rehoľ-nými osobami. Bol odsúdený na štyri roky väzenia. Po niekoľkých mesiacoch bol v rámci všeobecnej amnestie prepustený na slobodu. Na slobode potom pracoval ako elektrikár a pokračoval v tajnej pastorácii. V roku 1963 bol opäť zatknutý a odsúdený na štyri roky, ku ktorým mu pridali aj amnestované roky z predchádzajúceho rozsudku. Nasledujúcich 6 rokov strávil v žalároch a prevýchovných pracovných táboroch na Mírove, vo Valdiciach, Příbrami a v Leopoldove. Na slobodu sa dostal až v máji 1968 a v roku 1969 odišiel do exilu.

Po páde komunizmu sa mohol aj biskup Kaľata vrátiť na Slovensko a od roku 1990 sa podľa potreby a možností zapájal aj do pedagogickej a pastoračnej práce.


 

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 20.01.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Za mladých, najmä z krajín Latinskej Ameriky, aby podľa príkladu Panny Márie odpovedali na Pánovo volanie a ohlasovali svetu evanjeliovú radosť.
  • Úmysel KBS na január: Aby svetové stretnutie mládeže v Paname bolo pre mladých povzbudením úprimne nasledovať svätých a blahoslavených.
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Za Božiu pomoc a zdravie pre Evičku a jej starkú. Majka
  • Za moje uzdravenie po úraze pravej ruky. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.