TopTip

Advent vysvetlený pre deti

Advent vysvetlený pre deti Adventný veniec. Zdroj: Vatican News

Vždy, keď sa blížia mimoriadne krásne udalosti, veľmi sa na ne tešíme a nevieme sa dočkať. Tak je to aj počas týchto špeciálnych zimných týždňov: lebo prvou adventnou nedeľou sa začína adventné obdobie - čas prípravy na Vianoce.

V advente sa tešíme na príchod Ježiša, Božieho Syna, na Vianoce. Vtedy totiž oslavujeme Ježišovo narodenie. Odtiaľ pochádza názov adventu – latinské slovo „adventus“ znamená príchod.

Od 1. decembra do Štedrého dňa zostáva 24 dní. Preto adventné kalendáre, ktoré majú mnohé deti, ale aj dospelí, majú 24 dvierok. Prvý vlastnoručne vytvorený adventný kalendár vznikol pred viac ako 160 rokmi. Teda v časoch, keď ešte neexistovali autá. Už vtedy chceli najmä deti každý deň nanovo vedieť, koľko času zostáva do Štedrého dňa. Čím viac sa blížia Vianoce, tým viac sa tešíme na otvorenie dvierok adventného kalendára.

Prvý adventný deň je vždy v prvú nedeľu po 26. novembri. Adventné obdobie je teda každý rok rozdielne dlhé. Počas týchto týždňov sa konajú špeciálne bohoslužby, na ktorých sa ľudia pripravujú na Vianoce. V kostole je vystavený adventný veniec a veľa sa spieva.

Adventný veniec sa často vystavuje aj doma. Každú adventnú nedeľu sa na ňom zapaľuje jedna svieca viac, až kým sa v nedeľu pred Vianocami nezapália všetky štyri sviece. Svetlo sviec nám ukazuje, že sa blíži deň Ježišovho narodenia.

Keď na adventnom venci horí štvrtá svieca, keď sú otvorené posledné dvere adventného kalendára a v obývačke stojí vianočný stromček, vtedy vieme, že Vianoce, oslava Ježišovho narodenia, sú konečne za rohom.

Zdroj: katholisch.de

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.