Celková čiastka
Zostávajúci čas
Podľa amerického politológa Jamesa M. Pattersona predstavujú ultrakonzervatívci napriek svojmu malému počtu vážnu hrozbu pre liberálne demokracie. Patterson to uviedol 1. júla internetovému portálu „katholisch.de“. Obzvlášť znepokojujúce je, že katolíckym radikálom nejde o získanie demokratickej väčšiny, ale o obsadenie kľúčových pozícií v politike, štátnej správe a cirkvi.
V praxi by to podľa Pattersona znamenalo návrat k náboženským getám stredoveku. Hnutie, ktoré Patterson zaraďuje do takzvaného neo-integralizmu, sleduje radikálnu politickú teológiu, ktorá chce opäť postaviť Katolícku cirkev ako najvyššiu autoritu nad svetským poriadkom. Cieľom je katolícka spoločnosť, v ktorej štát aktívne podporuje „správnu vieru“. Vedúci predstavitelia už vypracovali politické koncepcie, ktoré majú vylúčiť príslušníkov iných vierovyznaní z verejného života.
Hnutie sa zameriava priamo proti princípom liberálnych demokracií. Jeho ideoví vodcovia obviňujú liberalizmus zo spoločenskej fragmentácie a úpadku hodnôt. „Nesporným hrdinom mnohých neo-integralistov je Viktor Orbán. To, že je protestant, im vôbec nevadí – dôležitá je jeho politika: posilňovanie exekutívnej moci, podpora tradičných rodín, obmedzovanie slobody tlače a opozície,“ povedal Patterson.
Podľa Pattersona je pod vplyvom týchto kruhov aj americký viceprezident James David Vance. Vance sa pohybuje v kruhoch prominentných mysliteľov neo-integralizmu a čoraz viac zastáva pozície katolíckeho autoritarizmu. Je to súčasť novej pravice v USA, ktorá už nie je klasicky konzervatívna, ale radikálne post-liberálna.
Patterson vyzval Katolícku cirkev, aby zaujala jasné stanovisko: „Cirkev musí jasne pomenovať a odsúdiť neo-integralizmus. Pápež František tak už urobil v roku 2019, keď integralizmus označil za ‚mor‘.“ Dôležitejšie ako zákazy je však odhaliť manipulatívne sľuby tejto ideológie. „Nejde o ochranu viery, ale o tvrdú mocenskú politiku pod náboženským pláštikom.“
Celková čiastka
Zostávajúci čas
Info: +421 48/471 0810
Po-Pia 09:00-15:00
Facebook
Instagram