TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Andrej Baldovský odlieta do Ríma!

Andrej Baldovský odlieta do Ríma! redaktor Andrej Baldovský

Redaktor Andrej Baldovský odlieta 6. mája do večného mesta. A nebude sám! Spolu s ním výhercovia našej súťaže Všetky cesty vedú do Ríma, ktorí vyhrali zájazd za ich vernosť rádiu.

​V roku 2019 uplynie presne 1150 rokov od smrti vierozvestca Cyrila a rovnako tak aj od založenia 1. diecézy na území Veľkomoravskej ríše. Byzantský teológ, misionár, zakladateľ slovanského písomníctva a brat Metoda, Konštantín Filozof pochádzajúci zo Solúna len krátko pred smrťou prijal rehoľné meno Cyril. Hrob a pozostatky sv. Cyrila sa nachádzajú v Bazilike sv. Klementa, ktorú výhercovia súťaže Všetky cesty vedú do Ríma navštívia. Bazilika sv. Kríža, kde turisti z celého sveta obdivujú najvzácnejšie relikvie sveta, či stretnutie na Svätopeterskom námestí s predpoludňajšou audienciou u Pápeža Františka vo Vatikáne spojená s jeho požehnaním, nebudú chýbať počas víkendového pobytu. Výhercov určite poteší aj prehliadka Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, fakultatívna návšteva Vatikánskych múzeí so Sixtínskou kaplnkou či prehliadka Baziliky Santa Maria Maggiore,  kde pápež Hadrian II. schválil staroslovienčinu za bohoslužobný jazyk.

Tesne pred odletom sme Andrejovi Baldovskému položili niekoľko otázok:

Bol si už niekedy v Ríme?
Zatiaľ som ešte v Ríme nebol. Teda aspoň nie fyzicky. V posledných dňoch však občas putujem týmto mestom pomocou interaktívnej mapy na internete. Dúfam, že potom, keď budeme na mieste, nebudem kvôli tomu neustále pociťovať déjà vu. (úsmev)

Ako sa pripravuješ na cestu? Čo si pribalíš do kufra?
V prvom rade sa snažím dostať sa do formy, pretože som pár dní pred cestou mierne ochorel. Ale do pondelka by to malo byť v poriadku. V rámci voľného času si už teraz prezerám informácie o Ríme. Počasie by malo byť také akurátne, ani horúco, ani chladno, čo ma veľmi teší - vezmem si aj tričká, a aj teplejšie oblečenie. Navyše podľa predpovedí môže občas spŕchnuť, nesmiem teda zabudnúť na dáždnik. Musím však aj kalkulovať, čo si ešte môžem vziať, a čo už nie, pretože hmotnosť batožiny v lietadle je obmedzená. Jednu vec si však pribalím navyše, a to nahrávacie zariadenie, aby som mohol zvukovo zachytiť naše zážitky z púte a podeliť sa s nimi s poslucháčmi na celom Slovensku!

Na čo sa osobne najviac tešíš do Ríma?
V Ríme je množstvo pamiatok, ktoré bude určite veľký zážitok vidieť. Zároveň tam bude priestor prežiť púť duchovne. Veľmi sa teším na to, že naživo uvidím miesta, o ktorých často rozprávam napríklad v rubrike Cirkev dnes, a ktoré sa nachádzajú prevažne vo Vatikáne. Uvidíme, čo všetko za necelý týždeň stihneme, ale nemôžem odtiaľ odísť ani vtedy, kým neuvidím Koloseum.

Budeš aj niečo nahrávať? Čo budeme počuť vo vysielaní?
Na pútnickom zájazde plánujem zaznamenať atmosféru jednotlivých miest, ktoré navštívime. V neposlednom rade aj bezprostredné dojmy účastníkov a našich výhercov. 

Počúvajte naše vysielanie v týždni od 6. mája do nedele 12. mája a dozviete sa viac v reportážach priamo z Ríma v našom vysielaní!

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.06.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zosnulého svokra Vojtecha, ktorý nás opustil už pred 23 rokmi. Zuzana
  • Za babku Anku, za silu a trpezlivosť znášať chorobu a ťarchu každodennej bolesti. Vnučka Betka
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.