TopTip

Arcibiskup Rigy vidí riziko vojny aj v pobaltských štátoch

Arcibiskup Rigy vidí riziko vojny aj v pobaltských štátoch zdroj foto: pexels.com

Katolícky arcibiskup Rigy Zbignevs Stankevics vidí aj svoju lotyšskú vlasť v ohrození rozmiestnením ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou. Ak Vladimir Putin zaútočí na Ukrajinu, „potom my - pobaltské krajiny – budeme ďalší, a následne aj Poľsko,“ povedal Stankevics v sobotu neskoro popoludní vo Frankfurte nad Mohanom. „Ak neexistuje dialóg, stane sa to veľmi nebezpečným a môže dôjsť k vojnovej situácii,“ zdôraznil 66-ročný Stankevics, ktorý je metropolitom všetkých lotyšských diecéz.

Lotyšsko je členom NATO. Napriek tomu ho znepokojuje prípadná „hybridná vojna“. Hybridná vojna je zmesou vojenských a nevojenských prostriedkov, akými sú propaganda a kybernetické útoky zamerané na destabilizáciu krajiny. „Putin môže urobiť jeden krok, a potom ešte jeden a ešte jeden,“ varoval lotyšský arcibiskup.

Stankevics sa vyjadril v sobotu večer na „Rozhovore v katedrále“ krátko pred tradičnou, slávnostnou bohoslužbou na počesť Karola Veľkého vo frankfurtskej cisárskej katedrále, kde Stankevics predniesol kázeň ako hosťujúci biskup. Povedal v nej: „Ak si Európa, EÚ, zachová svoju vnútornú jednotu, bude schopná zachovať mier aj na hraniciach Európy.“

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Haus mit Garagenzubau und Carport vor dem Haupteingang.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.