TopTip

Arménska katolícka cirkev má nového patriarchu

Arménska katolícka cirkev má nového patriarchu

Hlas zvonov v patriarchálnom kláštore v libanonskom Bzommare oznámil zvolenie nového arménskeho katolíckeho patriarchu. Stal sa ním Rafael François Minassian, doterajší ordinár pre arménskych katolíkov vo východnej Európe. Nastúpil po Gregorovi Petrovi XX. Ghabrojanovi, ktorý zomrel v máji tohto roka. Nový arménsky katolícky patriarcha sa bude volať Rafael Peter XXI. Minassian.

Voľba sa uskutočnila počas Synody biskupov arménskej patriarchálnej cirkvi, ktorú pápež František zvolal do Ríma.

Nový patriarcha sa narodil 24. novembra 1946 v Bejrúte. Študoval v patriarchálnom seminári v Bzommare a ďalej na Pápežskej Gregorovej univerzite v Ríme. Na Pápežskej saleziánskej univerzite absolvoval špecializačný kurz psychopédie. Kňazské svätenie prijal v roku 1973 a následne bol až do roku 1982 farárom arménskej katedrály v Bejrúte, neskôr sekretárom patriarchu Jána Petra XVIII. Kaspariana. V rokoch 1984 až 1989 Rafael François Minassian viedol farský komplex Svätého kríža v Bejrúte.

V roku 1989 sa Rafael François Minassian presťahoval do USA, kde až do roku 2003 pôsobil ako farár arménskych katolíkov v Kalifornii, Arizone a Nevade. Od roku 2004 viedol katolícku televíznu spoločnosť Telepace Armenia, ktorú pomáhal založiť. V roku 2005 bol menovaný za patriarchálneho exarchu Jeruzalema a Ammánu pre Arménov. Od júna 2011 pôsobil ako ordinár pre arménskych katolíckych veriacich vo východnej Európe, pápež mu pridelil titulárny biskupský stolec kapadóckej Cézarey pre Arménov a titul arcibiskupa ad personam. V dňoch 24. až 26. júna 2016 Rafael François Minassian sprevádzal pápeža Františka počas jeho apoštolskej cesty do Arménska.

Arménska katolícka cirkev je jednou z východných katolíckych cirkví. Používa arménsky obrad.

Prvá únia medzi Rímom a Arménskou apoštolskou cirkvou siaha do čias križiackych výprav. Uzavretá bola v roku 1198. Prijali ju však len Arméni žijúci v Cilícii a o necelé dve storočia vyhasla.

V roku 1742 rímsky pápež potvrdil za arménskeho patriarchu Cilície so sídlom v Libanone bývalého biskupa Arménskej apoštolskej cirkvi. V roku 1867 bolo sídlo patriarchu presunuté do Konštantínopola (dnešného Istanbulu). Počas prenasledovania Arménov v Tureckom štáte počas prvej svetovej vojny zahynulo okolo 100-tisíc arménskych katolíckych veriacich. Následne bolo sídlo arménskeho katolíckeho patriarchu presunuté opäť do Libanonu. V roku 2005 bola vytvorená eparchia pre katolíckych Arménov v USA a Kanade.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Double garage project with a hip roof

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.