TopTip

Bartolomej kritizoval Moskvu

Bartolomej kritizoval Moskvu zdroj foto: pexels.com

Ekumenický patriarcha Bartolomej označil vojnu na Ukrajine za tragédiu a „hanbu, ktorá bude navždy stigmatizovať tých, ktorí ju spôsobili, tých, ktorí preukázali, že nemajú bázeň pred Bohom“. V rozhovore pre cyperské noviny Kathimerini Kyprou sa konštantínopolský patriarcha podelil o svoj dojem, že pre ukrajinský ľud sa ešte neskončil Stratný týždeň.

Vojna nie je ani riešením, ani poslednou možnosťou. Cestou k urovnávaniu sporov by mal byť dialóg, zdôrazňuje Bartolomej. Je presvedčený, „že ruský ľud, prinajmenšom naši kresťansko-pravoslávni bratia, nemôžu súhlasiť s tým, čo sa deje na škodu ich susedného ukrajinského ľudu“.

Na otázku týkajúcu sa stanoviska Moskovského patriarchátu k situácii na Ukrajine ekumenický patriarcha odpovedal, že nemožno trvať na tom, že som niekoho bratom, a súčasne žehnať vojne, ktorú tu vedie vlastný štát. „Nemôžu trvať na tom, že Ukrajina im cirkevne patrí, ale pripúšťať, aby veriaci ich cirkevnej štruktúry boli zabíjaní a jej kostoly ničené ruským bombardovaním. Rusi možno dúfajú, že vojenský zásah uspokojí ich cirkevné nároky.“

Zdroj: Die Tagespost

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
L-shaped multi-storey house with gable roofs.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.