TopTip

Boží plán

Boží plán

Boh Stvoriteľ napĺňa stvorenie milosťou svojej prítomnosti, a predsa zároveň zostáva nedosiahnuteľný vo svojej podstate. Božia prítomnosť vo svete sa odkrýva pomocou modlitbovej kontemplácie, ktorá je schopná vidieť vo svete jeho Boží prvoobraz, Krista. 

Boh koná vo svete v súlade so svojím plánom. Boh udržuje svet pri existencii a vedie ho k jeho finálnemu naplneniu. Toto pôsobenie Boha sa označuje ako Boží plán (Prozreteľnosť). Božia prozreteľnosť spočíva v milostivom „predvídaní“ a „predvečnej rade“ Otca i Syna i Svätého Ducha (porov. Ján Damaský, Tretia reč na obranu svätých ikon, 19: PG 94, 1340).

Prozreteľnosť je Božou vôľou pre svet a určuje zavŕšenie sveta: „Svojou mocou udržuješ pospolu stvorenie a svojou prozreteľnosťou riadiš svet“ (Trebník, Obrad Veľkého požehnania vody na sviatok Bohozjavenia, Tretia modlitba). To znamená, že vo svete a v našich životoch neexistujú náhody alebo náhodné udalosti. Viera umožňuje vidieť pôsobenie Božej prozreteľnosti v konkrétnych okolnostiach života.

Symbol viery poukazuje na dve odlišné dimenzie sveta stvoreného Bohom - viditeľnú a neviditeľnú. Svätý Maxim Vyznávač učí o zjednotení všetkého viditeľného a neviditeľného v stvorení. Maxim sa opiera o slová svätého apoštola Pavla, že všetko bolo stvorené Kristom a pre Krista (porov. Kol 1, 16-17), a slovo všetko chápe v zmysle viditeľného pozemského a neviditeľného, viditeľného ľudského a neviditeľného anjelského. Kristus sa vtelením nerozlučne zjednotil so stvorením v „tele a krvi“ svojej ľudskej prirodzenosti (porov. myxim Vyznávač, Otázky Talasiovi, 35: PG 90, 104). Všetko stvorenie, viditeľné i neviditeľné, jestvuje nie vďaka svojej prirodzenosti, ale vďaka pôsobeniu Božieho Syna.

Zdroj: Christ our Pascha

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Einfamilienhaus mit Kellergeschoss und Wohnbereich im Dachgeschoss. Umsetzung auch als Einfamilienhaus für zwei Generationen möglich.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.