TopTip

Božie Slovo v stvorení

Božie Slovo v stvorení

Len Boh existuje od večnosti, a je to on, kto priviedol všetko stvorenie z nebytia do bytia. Len on má plnosť života, zatiaľ čo svet, pretože bol stvorený, vďačí za svoju existenciu jemu.

Boh tvorí všetko svojím Slovom: „Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo“ (Jn 1, 3; porov. Gn 1).

Bohom stvorená príroda a prírodné zákony pochádzajú od Slova: „Lebo hlas ... a príkaz boli ako prirodzený a trvalý zákon pre [zem]; to dávalo plodnosť a silu prinášať plody pre všetky budúce veky“ (Bazil Veľký, Hexaemeron, Homília 5, 1: PG 29, 96A).

Božie Slovo poskytne normu, alebo zákon, ako aj zmysel celému stvoreniu: zvrat „Boh povedal“ znamená, že každej podstate alebo prirodzenosti bolo dané múdre a stvoriteľské slovo (porov. Gregor Nysský, Hexaemeron: PG 44, 88-89).   

V kontemplácii prírody, jej zákonitostí a harmónie, spoznávame múdrosť Stvoriteľa a krásu jeho plánu. Všetko stvorenie chváli Boha, jeho vznešenosť, slávu a múdrosť: „Nebesia rozprávajú o sláve Boha a obloha hlása dielo jeho rúk“ (Ž 18 [19], 2); „Pane, náš Vládca, aké vznešené je tvoje meno na celej zemi!“ (Ž 8, 2).

Prostredníctvom sveta ako Božieho stvorenia spoznávame Stvoriteľa: „Veď to, čo je v ňom neviditeľné – jeho večnú moc a božstvo –, možno od stvorenia sveta rozumom poznávať zo stvorených vecí; takže nemajú výhovorky“ (Rim 1, 20).

 Cirkevní otcovia často prirovnávali svet ku knihe, skrze ktorú objavujeme jej autora (Bazil Veľký, Hexaemeron, Homília 4: PG 29, 77; Ján Zlatoústy, Homília o sochách 9: PG 49, 105-122). 

Poznávaním Boha skrze jeho stvorenie súčasne získavame skúsenosť bytia v Božej prítomnosti a stávame sa schopnými oslavovať ho „všade, kde on panuje“ (Ž 102 [103], 22).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Hausprojekt für schmälere Grundstücke.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.