TopTip

Cez víkend odvysielame priame prenosy z púte v Obišovciach

Cez víkend odvysielame priame prenosy z púte v Obišovciach Obraz Obišovskej Panny Márie

Hlavným celebrantom nedeľnej svätej omše bude kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup. Program v Obišovciach sa bude konať počas celého víkendu. 

V novodobých dejinách obišovského kostola sa vystriedalo niekoľko obrazov Panny Márie. Prvý milostivý obraz bol kópiou čenstochovskej Madony, ten nevydržal dlho, len do roku 1682. Niekedy v roku 1730 uprázdnené miesto na oltári nahradili jemu veľmi podobným obrazom Magna Domina Hungarorum. Pamätníci prvého obrazu v tom období ešte žili, preto si dali záležať na tom, aby sa vizuálna náhrada čo najviac podobala prvému obrazu. Magna Domina bola ekvivalentom čenstochovskej Matky Božej. Tento obraz bol kvôli protestantom, ktorí v roku 1731 kostol znovu obsadili, dlhodobo zamykaný pred pozornosťou pútnikov a ako dôkaz katolíckeho pôvodu kostola, ho luteránsky kazateľ v roku 1752 radšej zničil, a to tak, že ho dal vyškrabať z pôvodných drevených dosák. Terajší milostivý obraz je v poradí tretím významnejším výjavom Madony na bočnom oltári obišovského kostola. A hoci je pôvodnou kópiou trnavskej Panny Márie, jeho približne 250-ročná prítomnosť v Obišovciach pomaly, ale isto dotvorila súčasnú podobu Panny Márie s autentickým prívlastkom „Obišovská“.

Pútnický program je počas víkendu bohatý. Rádio LUMEN vám prinesie z Obišoviec dva priame prenosy:

Sobota 2. októbra o 18:00 - Svätá omša spojená s modlitbami za chorých nielen telom, ale aj duchom, z odpustovej slávnosti Ružencovej Panny Márie z Diecézneho sanktuária v Obišovciach

Nedeľa 3. októbra o 10:30 - Priamy prenos z nedeľnej odpustovej slávnosti Ružencovej Panny Márie z Diecézneho sanktuária v Obišovciach. Hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup. 

Reportážny pohľad do Obišoviec vám ponúkneme už v piatok 1. októbra v relácii Pútnický víkend o 16:30, spolu s pútnickým počasím práve na tento víkend v Obišovciach. Záznam v archíve TU

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.