TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Chvojkovci: základom šťastného manželstva je priateľstvo

Chvojkovci: základom šťastného manželstva je priateľstvo Manželia Chvojkovci aj s deťmi

Byť voči sebe v manželstve pozorní aj v menších veciach je dôležitejšie, než sa môže na prvý pohľad zdať. Renomovaní zahraniční výskumníci dokázali, že harmonické manželstvo má vplyv nielen na duševné, ale aj na telesné zdravie. O dôležitosti prejavovania pozornosti v manželskom zväzku prednášali v poradenskom centre pre rodiny Family Garden v Bratislave manželia Pavel a Martina Chvojkovci. A o niečo sa podelili aj s nami.

Z výskumov odborníkov univerzity v Michigane vyplýva napríklad aj to, že nefungujúce manželstvo zvyšuje pravdepodobnosť ochorení zhruba o 35 percent a skracuje život v priemere o 4 až 8 rokov. „Spokojní manželia žijú dlhšie a tešia sa lepšiemu zdraviu než manželia rozvedení či nespokojní. Keby ľudia, ktorí posilňujú, venovali len 20 minút starostlivosti o svoje manželstvo, ich zdraviu by to prospelo trikrát viac než hodina cvičenia alebo jazdy na rotopede,“ približuje zaujímavé poznatky Pavel.

Chvojkovci sú presvedčení, že šťastné manželstvá sú založené na hlbokom priateľstve. Svoju náklonnosť by si partneri nemali prejavovať len veľkými gestami, ale aj každodennými maličkosťami. Martina sa z múdrych kníh dočítala aj to, že k oživeniu manželstva a prevencii rozvodov neprispieva zvládanie sporov, ale to, ako je manželom spolu, keď sa nehádajú. „Veľmi zásadné je posilniť priateľstvo, pretože to do vzťahu vnáša romantiku, vášeň a skvelý intímny život. Neznamená to, že sa manželia prestanú hádať, ale je to tajná zbraň, aby sa hádky nevymykali kontrole,“ hovorí matka Laury a Dominika, pre ktorých je zároveň aj učiteľka, keďže ich doma sama vzdeláva.

Jednou z možností, ako si manželia môžu cielene prejavovať pozornosť, je spoločné rande. Chvojkovci si naň vyjdú každý týždeň aj po 10 rokoch spoločného života. „Ideme von na dve, tri hodiny a rozprávame sa aj o hlbších témach. Zvykneme ísť do kaviarne alebo niekam, kde máme súkromie,“ poodhaľujú zákulisie svojho voľného času.

Celý rozhovor s manželmi Chvojkovcami, ktorý vznikol v spolupráci s poradenským centrom pre rodiny Family Garden v Bratislave, nájdete v NAŠOM ARCHÍVE.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.