TopTip

Cirkev v Poľsku prosí o pomoc pre utečencov z Ukrajiny

Cirkev v Poľsku prosí o pomoc pre utečencov z Ukrajiny zdroj foto: pexels.com

Katolícka cirkev v Poľsku v reakcii na eskalujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou prosí o pomoc pre utečencov z Ukrajiny. „Vyzývam svojich krajanov, aby mali otvorené a pohostinné srdcia k utečencom z Ukrajiny, ktorí hľadajú v Poľsku útočisko pred vojnou,“ povedal v pondelok arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Poľskej biskupskej konferencie. Každý má právo žiť v mieri a bezpečí.

Gądecki si sťažoval na bojovú činnosť „ruských separatistov“ a ostreľovanie materskej školy na východe Ukrajiny. Pre prípad ďalšej eskalácie napätia poľská Charita pripravila dodatočný program pomoci utečencom zo susednej krajiny na východe. Predseda biskupskej konferencie sa pred niekoľkými dňami obrátil na ruského pravoslávneho patriarchu Kirilla I. a agitoval pre spoločné modlitby za mier. Každá vojna je „tragédiou ľudstva“. Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou by bola „ešte dramatickejšia, pretože ide o dva kresťanské a slovanské národy“, povedal Gądecki.

Aj poľská vláda sa už týždne pripravuje na prijatie ďalších Ukrajincov. Vyzvala samosprávy, aby do Varšavy nahlásili možné prístrešia pre utečencov.

Na podporu pre utečencov z východoukrajinského regiónu Donbas vyzvala aj pravoslávna cirkev v Rusku. Títo ľudia sú v mimoriadne ťažkej situácii, vyhlásil metropolita Rostova nad Donom. Cirkev pomôže utečencom. Proruské „ľudové republiky“ Donecko a Luhansko apelovali v piatok na ženy, deti a starých ľudí, aby utiekli cez hranice do Ruska. Rusko pre nich pripravilo špeciálne zariadenia v susednom Rostovskom regióne.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Kleines, erschwingliches Haus mit Satteldach. Eines der beliebtesten Einfamilienhausprojekte.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.