TopTip

Cirkev v Salvádore pozýva prezidenta na blahorečenie

Cirkev v Salvádore pozýva prezidenta na blahorečenie zdroj foto: pexels.com

Rímskokatolícka cirkev v Salvádore pozvala medzinárodnou verejnosťou kritizovaného prezidenta Nayiba Bukeleho na blahorečenie dvoch kňazov a dvoch laikov.

Ako informuje denník El Mundo, kardinál Gregorio Rosa Chávez stále čaká na prezidentovu reakciu na pozvanie na ceremóniu 22. januára v San Salvadore. „Pozvaná je celá vláda, ako aj diplomatický zbor. Na tejto ceremónii bude priestor pre každého, vyhlásil kardinál Chavez.

Ľudsko-právne organizácie obviňujú Bukeleho, že chce oslabiť právny štát a demokratické inštitúcie v Salvádore. Cirkev nedávno kritizovala rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý povolil prezidentovo znovuzvolenie, ktoré ústava predtým neumožňovala. Teraz je čas zastaviť sa a pouvažovať nad tým, čo sa práve deje v krajine. Cirkev zdieľa názor tých, ktorí si myslia, že ústava sa musí dodržiavať, a ústava neumožňuje okamžité znovuzvolenie, povedal pred niekoľkými mesiacmi kardinál Chavez.

Kňaz Rutilio Grande, ako aj dvaja laici Manuel Solorzano a ešte neplnoletý Nelson Rutilo Lemus boli zastrelení v marci 1977. Pôvodom taliansky františkán Cosme Spessotto bol zabitý 14. júna 1980. Blahorečení budú 22. januára. Zabitie Rutilia Grandeho bolo vraj hlavným dôvodom, prečo sa arcibiskup San Salvadoru Oscar Arnulfo Romero začal nahlas zasadzovať za chudobných a bezprávnych v Salvádore. V roku 2018 kanonizovaný Romero bol zabitý 24. marca 1980. Tento útok znamenal začiatok občianskej vojny. V Salvádore je Romero považovaný za národného hrdinu. Jeho hrobka sa nachádza v katedrále v hlavnom meste San Salvador.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Pequeña casa unifamiliar con terraza cubierta, ideal para una parcela estrecha.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.