TopTip

Do skaly vytesané kostoly v etiópskej Lalibele ohrozuje vojna

Do skaly vytesané kostoly v etiópskej Lalibele ohrozuje vojna zdroj foto: pexels.com

Do skaly vytesané kostoly v Lalibele, ktoré v mierových časoch počas veľkonočných sviatkov prilákali desaťtisíce ortodoxných pútnikov, vážne ohrozuje pokračujúca vojna v krajine. Upozornil na to etiópsky arcibiskup Abune Ermias.

Pandémia koronavírusu, ale predovšetkým vojna medzi etiópskou vládou a tigrajskými povstalcami, vážne zasiahla chrámy vytesané do skál, ktoré sú od roku 1978 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, a tiež neďaleké mesto. Obe sú hlavnou etiópskou turistickou atrakciou, od ktorej závisia príjmy regiónu, uviedol biskup etiópskej ortodoxnej cirkvi.

Jedenásť skalných chrámov v Lalibele sa nachádza asi 600 kilometrov od hlavného mesta Addis Abeba a patrí medzi najväčšie turistické atrakcie Etiópie. Pred vypuknutím vojny prichádzali na Veľkú noc do tohto horského regiónu na severe Etiópie desaťtisíce turistov a ortodoxných veriacich. Vlani v auguste sväté mesto dobyli jednotky Tigrajského ľudového oslobodzovacieho frontu. UNESCO následne poukázalo na ohrozenie chrámov a obyvateľov mestečka Lalibela.

Toto duchovné miesto bolo postavené koncom 12. storočia z iniciatívy kráľa Lalibelu, ktorý chcel vytvoriť „Nový Jeruzalem“ v Afrike po tom, čo moslimské výboje ukončili kresťanské púte do Svätej zeme. Lalibela je dodnes baštou etiópskeho kresťanstva.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Exclusive modern house with double garage and a flat roof.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.