TopTip

DOBRÉ SPRÁVY NA VIANOCE: Nádej v sociálnom zariadení

DOBRÉ SPRÁVY NA VIANOCE: Nádej v sociálnom zariadení zdroj foto: pexels.com

Na Vianoce šírime spoločne dobré správy. Prvou výherkyňou našej súťaže je poslucháčka Žaneta, za svoj skutočný príbeh z prostredia zariadenia sociálnych služieb.

Napíšte nám, či ste v roku 2020 napriek tomu všetkému, čo priniesol, zažili niečo pozitívne a pekné. Vašimi odpoveďami vyplníme obsah ranných vysielaní Rádia LUMEN od 21. decembra 2020 do 1. januára 2021 vždy krátko po 8:00. Z vašich odpovedí vyberieme 10 najlepších, ktoré zaznejú v rozhlasovom éteri a prečítať si ich budete môcť aj na webe lumen.sk.

1. výherkyňou sa stáva naša poslucháčka Žaneta, ktorá nám napísala tento príbeh:

Dovoľujem si zaslať Vám náš pozitívny a povzbudivý príbeh o tom, čo sa nám v tomto roku naozaj podarilo. Pracujem ako sociálny pedagóg v Zariadení sociálnych služieb v Bratislave. V dôsledku korona krízy, v čase od 19. marca 2020 do 1. septembra 2020, som pravidelne (vrátane sobôt a nedieľ) viedla skupinové stretnutia s našimi prijímateľmi sociálnych služieb formou rozhovorov cez Skype, ktoré sa konali z mojej vlastnej iniciatívy a so súhlasom nášho pána riaditeľa. V uvedenom období sa celkovo konalo 135 skupinových stretnutí, čo sme na začiatku tohto netradičného „stretávania“ vôbec nepredpokladali. Aby nám bolo veselšie, poprosila som môjho známeho, pána Rudolfa Fiľu z Heľpy, aby nám, pokiaľ mu to umožnili splnené  pracovné povinnosti okolo rodinného domu a záhrady, spríjemňoval spoločne strávený čas aktívnym hraním a spievaním na gitare, a to v priamom prenose, ako dobrovoľník. Sám je na invalidnom dôchodku a nemôže si nájsť prácu. Ako mi povedal, „našiel zmysel života“. Viem, že od neho to nie je iba fráza, a tak som sa dnes rozhodla, že Vám o tom dám vedieť. Aby ste mali predstavu, ako to celé prebiehalo, stručne Vám to tu popíšem:

Začínali sme každý deň v rovnakom čase, na ktorom sme sa predtým spoločne s našimi prijímateľmi sociálnych služieb a s ich rodičmi dohodli – presne o 15.30 h som sa spájala so všetkými  naraz, čím som ich tiež viedla k pravidelnosti a dochvíľnosti. To, že sa každý deň mohli vidieť cez kameru, im pomáhalo nielen „rýchlejšie“ využiť dlhý čas strávený v izolovanosti a „uzavretosti“, ale najmä udržiavať priateľské vzťahy so svojimi rovesníkmi, ktorí im v týchto ťažkých chvíľach chýbali,  a súčasne „zaručiť“ pocit bezpečia, keď v priamom prenose videli a počuli, že ich „kamaráti“ z nášho sociálneho zariadenia sú aspoň zatiaľ zdraví a koronavírus ich obišiel. Formou hlasitého odposluchu cez mobil som sa pokúšala skontaktovať aj s mojimi kolegyňami a inými zamestnancami z práce, aby všetci prijímatelia počuli, že aj oni sú zdravotne v poriadku. Bola to pre mňa, aj našu skupinku prijímateľov sociálnych služieb, nová skúsenosť. Spoločne sme si vytvorili aj aktuálnu rituálnu pieseň s témou koronavírusu na už známu melódiu piesne našej hymny zariadenia, ktorú všetci veľmi uvítali, pretože niesla v sebe „posolstvo“ dní, ktoré teraz prežívame. V rámci videohovoru cez Skype sme si každú nedeľu, v čase od 17.00 do 17.30 h, všetci spoločne vychutnávali svoj „Čaj o piatej na diaľku“, na ktorý boli pozvaní aj rodičia našich prijímateľov sociálnych služieb, ktorí im pomohli s jeho prípravou v domácom prostredí. Aby nám nebolo ľúto, že nemáme aj rovnakú „sladkú maškrtu“, aj pri tomto príjemnom posedení sme nezaháľali a prevetrávali sme si naše „mozgové závity“ – spoločne sme vymenúvali názvy zákuskov, koláčov, keksíkov a čokolád na zadané písmeno z abecedy, ktoré vždy vybral jeden z prijímateľov sociálnych služieb. Ukázalo sa, že forma každodenného kontaktu, aj keď v sťažených podmienkach, sa stretla s veľkým záujmom nielen u samotných prijímateľov sociálnych služieb, ale aj u rodičov, ktorí takúto pomoc nesmierne oceňovali a boli za ňu vďační. Všetci sa na naše videohovory cez Skype každý deň veľmi tešili a spolupracovali so mnou s nadšením a odhodlaním.

Dobrovoľníctvo pána Rudka z Heľpy by som chcela vyzdvihnúť aj teraz, v decembri 2020, kedy viacerí naši prijímatelia boli pozitívni na Covid-19, a tak im pán Rudko hral individuálne, formou rozhovorov cez mobilný telefón, aby ich pozitívne naladil a pomohol nasmerovať ich myšlienky radostne, smerom k uzdraveniu. Myslím si, že aj zdravotne znevýhodnení ľudia, ako pán Rudko, si zaslúžia náš obdiv -  nielen za to, že sa naučili žiť so svojím hendikepom, ale hlavne za to, že môžu byť príkladom aj pre druhých.

Žanete posielame prvú cenu z našej súťaže: šiltovku s logom Rádia LUMEN. Svoje reakcie nám stále môžete posielať poštou na adresu Rádio LUMEN, Kapitulská 2, 974 01, Banská Bystrica a pripíšte heslo: VIANOČNÁ SÚŤAŽ. Alebo sa nám ozvite e-mailom na adresu novak@lumen.sk.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.