TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Dôvetok ku všetkým svätým

Dôvetok ku všetkým svätým Svätý Augustín, biskup v severoafrickom mesto Hippo. Zdroj: wikimedia

Svedkami kresťanskej viery vo svete sú predovšetkým tie významné postavy dejín Cirkvi, ktoré Katolícka cirkev uctieva ako svätcov a svätice.

Dejiny svätcov a svätíc otvárajú štvrtý prístup k chápaniu Katolíckej cirkvi ako „všetkým otvoreného“ spoločenstva veriacich, ktoré integruje rozličné spirituality a mysliteľské školy, formy a svedectvá života.

Medzi svätcov a svätice Katolíckej cirkvi patria pápeži i biskupi, mnísi i mníšky, klerici i laici, muži i ženy, učení i nevzdelaní, svetskí vládcovia i svetskými vládcami prenasledovaní kresťania.

Je nemožné, aby sme na tomto mieste pomenovali výber „najdôležitejších“ svätcov a svätíc a opísali ich vplyv na sebachápanie katolíkov.

Aby sme ozrejmili široké spektrum svätcov a svätíc, uveďme ich príklady:

Augustín a Tomáš Akvinský ako reprezentanti dvoch „mysliteľských škôl“, ktorí natrvalo ovplyvnili vývoj teológie;

Bonaventúra a Terézia z Avily ako dvaja svätí, ktorí boli vyhlásení za „učiteľov Cirkvi“, aby sa podčiarkol ich význam pre cirkevnú náuku;

Cisár Konštantín a cisár Henrich II. ako dve postavy vládcov, ktorí významne prispeli k šíreniu kresťanstva;

František Assiský a Anton Paduánsky ako dvaja svätí, ktorí zohrávajú veľkú rolu v ľudovej zbožnosti;

Ignác Loyolský a Angela Meričiová ako dvaja svätí, ktorí nimi založenými rehoľami podstatne prispeli k vzdelávaniu ľudu;

Alžbeta Uhorská a Ján (don) Bosco ako dvaja svätí, ktorí sa angažovali predovšetkým za znevýhodnených v spoločnosti;

Maximilián Kolbe a lubeckí mučeníci ako svedkovia viery, ktorí predstavujú príklad zo zástupu mnohých, ktorí ako mučeníci podstúpili smrť za svoju vieru.

Historický vývoj Katolíckej cirkvi sa odráža v dejinách jej svätých, ktorí svedčia o tom, že Boh povoláva ľudí celkom rozličného charakteru do nasledovania Ježiša, aby približovali ľuďom evanjelium.

Pápežikoncily, rehole a svätí ovplyvnili dejiny Katolíckej cirkvi vlastnými spôsobmi. Uvedené príklady môžu osvetliť len niekoľko dôležitých stránok 2000-ročných cirkevných dejín, ktoré dodnes vytvárajú identitu katolíckych kresťanov. Stoja v pozadí typických čŕt katolíckej viery, ako aj dôležitých aspektov cirkevného života katolíkov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 19.01.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby sa kresťania, príslušníci iných náboženstiev a všetci ľudia dobrej vôle zasadzovali za mier a spravodlivosť vo svete
  • Úmysel KBS na január: Aby si každý z nás uvedomoval, že jednota medzi kresťanmi je podmienkou účinnejšieho svedectva o Božej láske
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za uzdravenie strýka Vincenta. Damián
  • Za operáciu mamy Betky a Božie požehnanie za rodinu. Leonard
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.