TopTip

Duchovná obnova: Modlitba a vďačnosť prinášajú radosť

Duchovná obnova: Modlitba a vďačnosť prinášajú radosť zdroj foto: pexels.com

Duchovné cvičenia pred Vianocami s Mons. Jánom Kubošom budú na vlnách Rádia LUMEN od 18. do 20. decembra. Naša duchovná príprava pokračuje aj na tretiu adventnú nedeľu.

Mons. Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy nás povedie nielen samotnou duchovnou obnovou, ale aj celou prípravou na vianočné sviatky. Zamyslenia na adventné nedele odvysielame vždy v nedeľu ráno krátko po 8:00. Nájdete ich aj na našom webe, kde sa k nim môžete aj v priebehu týždňa neustále vracať. Zároveň vás pozývame aj na večernú modlitbu posvätného ruženca o 19:00 s úmyslom od biskupa Jána Kuboša. 

Zamyslenie Jána Kuboša na 3. adventnú nedeľu: Modlitba a vďačnosť sú dôvodom na radosť

Pred týždňom sme uvažovali o radosti v súvislosti s milosrdenstvom a pokáním: Bez milosrdenstva niet radosti; bez pokánia niet ani milosrdenstva, ani radosti. Dnes, keď slávime nedeľu Gaudete – Radujte sa – všimnime si ďalšiu súvislosť. Je ňou vzťah medzi radosťou na jednej strane, a modlitbou a vďačnosťou na strane druhej. Svätý Pavol v liste Solúnčanom píše: „...ustavične sa radujte! Bez prestania sa modlite, pri všetkom vzdávajte vďaky, lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi pre vás!“ (1 Sol 5, 16).

Vždy keď sa modlíme modlitbu, ktorú nás naučil Ježiš, hovoríme v nej aj slová buď vôľa Tvoja, ako v nebi tak i na zemi... Boh si želá radosť človeka, keď nás pobáda bez prestania sa modliť a pri všetkom vzdávať vďaky – lebo to je Božia vôľa v Kristovi Ježišovi pre nás. Radosť je priamoúmerná modlitbe a vzdávaniu vďaky. Človek sa nebude radovať, ak nemá na to dôvod. Pre futbalistu či hokejistu tým dôvodom na radosť môže byť gól, pre študenta - úspešná skúška, pre mládenca zaľúbenosť do dievčiny... Jestvujú okolnosti, ktoré môžu predĺžiť prežívanie radosti – na celé dni či týždne, alebo aj dlhšie. Pre hokejistu či futbalistu je to celkové víťazstvo napríklad na svetovom šampionáte; pre študenta je to úspešné zavŕšenie štúdia dosiahnutím červeného diplomu; pre mládenca je to vyústenie zaľúbenosti do celoživotného manželského zväzku s milovanou ženou.

Ale - je možné trvalo, ustavične, bez prestania sa radovať? Svätý Pavol píše, že to je Božia vôľa. Teda - modlitba bez prestania a vzdávanie vďaky pri všetkom - sú nástrojom, ako prežívať trvalú radosť ustavične. Modlitba a vďakyvzdávanie sú dôvodom na radosť. Ustavičná modlitba ako ustavičné spojenie s Bohom, ktorý je Láska s veľkým L, a ďakovanie pri všetkom, sú dôvodom na radosť bez prestania. Videli ste už človeka, ktorý by bol naplnený vďakou, a pritom by bol nešťastný? Naozaj, nikto nemôže byť súčasne vďačný, a nešťastný. Preto aj v bohoslužbe slova dnešnej nedele medzi čítaniami sa nám ponúka zvolanie: Duša mi plesá v mojom Bohu. Kresťanský spisovateľ páter Peter Lippert napísal: Čím viac sa blíži k Bohu ten, kto sa modlí, tým viac ďakuje.

Do ďalších dní Adventu Vám všetkým, milí poslucháči rádia Lumen, želám pravú adventnú radosť. Nech svetlo troch zažatých sviec na adventnom venci symbolizuje v našich srdciach ešte tú lásku, ktorou nás Boh napĺňa pri modlitbe, a podnieti nás ku vzdávaniu vďaky pri všetkom, čo nám život prinesie. Lebo modlitba a vďačnosť sú dôvodom na radosť – nielen počas Vianoc. Amen.

 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 04.07.2022

  • O Božiu pomoc pre kňazov vo farnosti Topoľčany. (Henrieta)
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.