TopTip

Ekumenický pravoslávny patriarcha varoval pred jadrovou energiou

Ekumenický pravoslávny patriarcha varoval pred jadrovou energiou Ekumenický patriarcha Bartolomej s rímskym pápežom Františkom.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej pripomenul katastrofu reaktora v ukrajinskom Černobyle z 26. apríla 1986. „Nikdy nesmieme zabudnúť na tragické následky nášho zlyhania“ a „musíme prevziať zodpovednosť za ľudské konanie“, varoval vo videposolstve k 35. výročiu Super-GAU. „Po druhé, musíme sa naučiť hovoriť Nie technológiách so škodlivými účinkami na Boží svätý a citlivý dar stvorenia,“ vyhlásil patriarcha v rámci Kyjevského bezpečnostného fóra.

Podľa slov čestnej hlavy svetového pravoslávia bolo v 50. a 60. rokoch využívanie jadrovej energie na mierové účely sľubnou nádejou pre ľudstvo. Mnohí v tom videli rozhodujúce riešenie pre svoje energetické potreby. Tento optimizmus však bránil odborníkom venovať pozornosť možným nebezpečenstvám spojeným s bezpečnostným systémom jadrových elektrární a zneškodňovaním rádioaktívneho odpadu. „Strašná černobyľská nehoda nám všetkým pripomenula, aký prenáhlený a nepremyslený bol takýto prístup a takéto očakávanie,“ uviedol Bartolomej.

26. apríla 1986 došlo v sovietskej jadrovej elektrárni Černobyľ k ničivej jadrovej katastrofe. Zatiaľ čo reaktor 4. bloku mal byť odstavený z dôvodu údržby a testovacích prác, došlo k technickej chybe. Reaktor explodoval. V dňoch po katastrofe vietor a dážď spôsobili pád rádioaktívnych izotopov na veľké časti Európy.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.