TopTip

Novinky
Ján Vojtaššák: Anjelom prikázal o tebe

Ján Vojtaššák: Anjelom prikázal o tebe Pri hrobe biskupa Vojtaššáka v jeho rodnej obci Zákamenné sa modlil redaktor Ivo Novák.

Na druhý deň oktávy Sviatku všetkých svätých myslíme na veľkú osobnosť Spišskej diecézy. Uctite si spolu s nami Božieho sluhu, biskupa Jána Vojtaššáka. 

Zákamenné, rodisko biskupa Jána Vojtaššáka, je dnes najľudnatejšou obcou na Orave. Keď sme sa miestnych pýtali na hrob biskupa Vojtaššáka, odporučili nám kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je dobre viditeľný takmer z celej dediny a situovaný na vrchu. Oslovená obyvateľka obce dodala: "To určite neprehliadnete, hrob so zopätými rukami v modlitbe". A skutočne, ak natrafíte na tú správnu časť cintorína, tak hrob veľmi rýchlo spoznáte nielen podľa tohto symbolu, ale aj vďaka množstvu zažatých sviec, ktoré symbolizujú mnohé modlitby Zákamenčanov k svojmu rodákovi. 

"Tu v Zákkamennom sa začal životný príbeh chudobného roľníckeho chlapca pochádzajúceho z desiatich súrodencov, tu v týchto miestach si ho Pán zavolal do svojej služby, tu v júli  v roku 1901 po prvý krát slúžil najsvätejšiu obetu. Tento chrám Nanebovzatia Panny Márie bol postavený po veľkom požiari starého dreveného kostola v roku 1893 a hneď v apríli 1921 ho Vojtaššák už ako spišský biskup slávnostne konsekroval, hádam ako prvý chrám vo svojej biskupskej službe v spišskej diecéze. Vojtaššák tento kraj miloval. Tu sa vracal vo svojich myšlienkach, po ňom túžil vo väzení a vyhnanstve tak ako len citlivý človek vie túžiť po svojom domove, tu bol nakoniec aj pochovaný, keď sa ako Boží tulák mohol vrátiť z vyhnanstva svojich ťažkých životných ciest. V roku 1950 sa biskupská mitra statočného biskupa zmenila na tŕňovú korunu. Na svojom väzenskom mundúre nenosil biskupský kríž – pektorál, ale nosil ho na svojich pleciach. Dnes existuje veľké množstvo vedeckej i populárnej literatúry, ktorá opisuje útrapy väzňov v komunistických väzniciach.  Biskup Ján týmito útrapami prešiel. Odvlečený z milovaného Spiša bol niekoľko mesiacov trýznený vo vyšetrovacej väzbe a potom v zmanipulovanom a divadelnom procese potupne odsúdený. Jeho oltárom a chrámom sa stala väzenská cela. Odtrhnutý od oltára slúži Bohu utrpením." (príhovor cirkevného historika Gabriela Brendzu z roku 2016 v Zákamennom).

Pred kostolom Nanebovzatia Panny Márie sa nachádza aj socha sv. Michala archanjela

Biskup Ján Vojtaššák - základný prehľad:

Narodený 14.11.1877 - Zákamenné.
1. 7. 1901 v Spišskej Kapitule prijal kňazské svätenie.
13. 2. 1921 bol vysvätený na biskupa.
V roku 1945 mimo pastorácie a od roku 1950 - až do smrti - mimo pastorácie.
5. 10. 1963 bol konečne po štrnástich rokoch rozhodnutím prezidenta republiky o amnestii prepustený na slobodu s podmienkou na sedem rokov.
Zomrel 4. 8. 1965 v Říčanoch.

Modlitba o vyprosenie milostí na príhovor Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka:

Všemohúci Bože,
osláv svojho služobníka
biskupa Jána Vojtaššáka,
aby sme si ho mohli uctievať na oltároch celej Cirkvi.

Ak je to tvoja vôľa,
na jeho príhovor vyslyš
túto moju prosbu ……,
ktorú ti s dôverou predkladám a za jej vyslyšanie už
teraz ďakujem.

Nech moju prosbu prednesú
pred tvoju tvár svätí anjeli,
ktorých vrúcnym ctiteľom
bol aj biskup Ján.

O to ťa prosím
skrze Krista, nášho Pána.
Amen.

 

PREČÍTAJTE SI AJ:

Pavol Peter Gojdič: Muž zlatého srdca

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.09.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby nebolo drancované prírodné bohatstvo našej planéty, ale aby sa využívalo a rozdeľovalo primerane a spravodlivo
  • Úmysel KBS na september: Aby učitelia viedli svojich žiakov k pravým morálnym i duchovným hodnotám
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre moje dcéry Beatku a Julku, aby si našli dobrých kresťanských manželov. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.