TopTip

Katolíci v menšine

Katolíci v menšine zdroj foto: pexels.com

Španiel Jose Luis Mumbiela Sierra z kazašskej diecézy Almaty je prvým predsedom novej Stredoázijskej biskupskej konferencie. Mumbielu zvolili na valnom zhromaždení na štvorročné obdobie.

Katolícki biskupi Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska, Uzbekistanu, Mongolska a Afganistanu patria do novej konferencie biskupov, ktorá bola založená v jeseni 2021.

Na svojom prvom valnom zhromaždení, ktoré sa skončilo cez víkend, zvolili Mumbielu za svojho lídra na štvorročné obdobie. Apoštolský administrátor Uzbekistanu biskup Jerzy Maculewicz (66) sa stal podpredsedom konferencie. Jevgenij Zinkovskij (46), od jesene pomocný biskup v kazašskej diecéze Karaganda, bol vymenovaný za generálneho sekretára.

Priateľské vzťahy s inými náboženstvami

Ku konzultáciám biskupov v Nursultane (Kazachstan) bol online pripojený prefekt vatikánskej Kongregácie pre evanjelizáciu národov Luis Antonio kardinál Tagle.  

Hoci sú katolíci v Strednej Ázii menšinou, neznižuje to úlohu Cirkvi v spoločnosti, zdôraznil kuriálny kardinál podľa vatikánskej misijnej tlačovej služby „Fides“.

Tagle vyzval biskupov zodpovedných za tento región, aby sa venovalo formácii kňazov, rehoľných sestier a laických katechétov a rozvíjali priateľské vzťahy s inými náboženstvami.

Zásadnou vecou je podľa kardinála aj preklad a vydanie katolíckych spisov a modlitebných kníh v príslušných národných jazykoch.

Zdroj: KNA

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Gran casa unifamiliar con sótano, garaje para dos coches y tejado de gabletes. El salón para dos generaciones es opcional.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.