TopTip

Kazachstan: Stretnutie medzi Františkom a Kirillom v Nur-Sultane je mysliteľné

Kazachstan: Stretnutie medzi Františkom a Kirillom v Nur-Sultane je mysliteľné zdroj foto: pixabay.com

Septembrové stretnutie svetových náboženstiev v Kazachstane by mohlo byť dejiskom stretnutia rímskeho pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom. Vatikán a kazašská vláda 31. mája v spoločnom vyhlásení potvrdili pápežov plán pricestovať do Kazachstanu. Hlava Ruskej pravoslávnej cirkvi už v novembri prijala pozvanie na toto medzináboženské stretnutie. Začiatkom mája noviny „Astana Times“ informovali, že patriarcha už pevne potvrdil svoju účasť na kongrese.

Od roku 2003 sa približne každé tri roky koná „Kongres svetových náboženstiev“ v Kazachstane; siedme stretnutie je na programe v polovici septembra v hlavnom meste Nur-Sultan, bývalej Astane.

Už celé týždne sa špekuluje o stretnutí Františka a Kirilla. Už pred začiatkom vojny na Ukrajine, po prvom stretnutí na Kube v roku 2016, sa hovorilo o opätovnom stretnutí na nejakom neutrálnom mieste. Medzitým to vyzeralo tak, že takéto stretnutie by sa mohlo uskutočniť v polovici júna v rámci pápežskej cesty do Libanonu. Tieto plány však stroskotali, Vatikán stretnutie odriekol. Začiatkom mája vatikánsky minister pre ekumenizmus Kurt kardinál Koch vysvetlil, že by to bolo „do značnej miery nepochopené“. Patriarcha Kirill sa nedávno stal terčom rastúcej medzinárodnej kritiky za to, že niekoľkokrát verejne ospravedlňoval ruskú agresorskú vojnu proti Ukrajine.

Zdroj: noek.info

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Proyecto de cochera abierta para dos coches

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.