TopTip

Kláštor sv. Eliáša Pustovníka z 5. storočia majú znovu postaviť

Kláštor sv. Eliáša Pustovníka z 5. storočia majú znovu postaviť zdroj foto: pexels.com

Sýrsky rehoľný kňaz Jacques Mourad chce obnoviť sýrsko-katolícky Kláštor svätého Eliáša Pustovníka (Mar Elian) v Karjataine pri Homse, ktorý zničili džihádistické milície. Ako informoval portál Vatican News, oznámil to samotný páter Mourad, ktorého v roku 2015 niekoľko mesiacov zadržiaval tzv. Islamský štát. Tejto správe predchádzala dohoda medzi Sýrsko-katolíckou archieparchiou Homs a Mouradovou kláštornou komunitou svätého Mojžiša Habešského (Deir Mar Musa el-Habashi).

Najskôr bude na pozemku okolo kláštora znovu vysadený vinič a olivovníky a znovu postavené obvodové múry a brány. Následne bude podniknutý pokus posmeliť k návratu kresťanov, ktorí utiekli z Karjatainu, a to prostredníctvom konkrétnych opatrení, napríklad obnovy domov. Druhým krokom má byť opätovná výstavba kláštora a kostola v obci. Mnísi by chceli obnoviť aj archeologické vykopávky.

V rokoch pred sýrskou vojnou bol starobylý kláštor sv. Eliáša z 5. storočia pričlenený ku kláštornej komunite sv. Mojžiša Habešského a zažil obdobie znovuzrodenia. Miestne väčšinovo moslimské obyvateľstvo v meste Karjatain na trase medzi Damaskom a Palmýrou sa stavalo pozitívne k projektu, ktorý v tej dobe viedol z pozície priora páter Mourad. Na jar 2015 pátra Mourada a jeho spolupracovníka uniesli džihádisti. O niekoľko týždňov neskôr túto oblasť ovládli milície tzv. Islamského štátu. Samotný Mourad bol prepustený na slobodu v októbri 2015.

Sýrsko-katolícky kláštor sv. Eliáša Pustovníka z veľkej časti zbúrali džihádisti po dobytí Karjatainu. Znesvätili aj hrob sv. Eliáša Pustovníka. V apríli 2016 však boli svätcove relikvie zozbierané a prenesené do Homsu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Simple family house project with a garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.