TopTip

Konžskí biskupi odsudzujú smrtiace protesty proti misii OSN

Konžskí biskupi odsudzujú smrtiace protesty proti misii OSN zdroj foto: pexels.com

Katolícki biskupi Konžskej demokratickej republiky odsúdili smrtiace výtržnosti, ktoré v tomto týždni sprevádzali protesty proti mierovej misii OSN v Kongu. Podľa arcibiskupa Marcela Utembiho Tapu násilie môže len „zintenzívňovať a udržiavať“ utrpenie obyvateľstva. Predseda biskupskej konferencie vyzval vládu a OSN, aby začali spoločné vyšetrovanie násilia.

Vo východokonžských mestách Goma a Butembo od pondelka dochádza k protestom proti mierovej misii MONUSCO. Podľa správ začiatkom týždňa „stovky mladých ľudí“ vtrhli do skladu potravín na základni OSN v Gome. Došlo k rabovaniu. Výtržníci navyše podpálili ubytovacie jednotky personálu OSN a viacero vozidiel. Pri násilnostiach, ktoré nasledovali, prišlo o život najmenej 19 ľudí. Generálny tajomník OSN Antonio Guterres vyslovil „hlbokú sústrasť“ rodinám troch zabitých príslušníkov mierových síl.

Obyvatelia obviňujú vojakov z nedostatočnej ochrany civilistov pred ozbrojenými skupinami v regióne. Desiatky povstaleckých skupín bojujú o nerastné suroviny a politický vplyv vo východnom Kongu. K útokom na civilistov dochádza týždenne; dokonca aj v kostoloch a utečeneckých táboroch dochádzalo k opakovaným masakrom. Pred dvoma týždňami povstalci zaútočili na kliniku katolíckeho kostola v obci Lume a podľa medializovaných informácií zaživa upálili štyroch pacientov. Podľa OSN pri útokoch na východe krajiny len za posledný mesiac zahynulo 97 civilistov.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille avec cave et grenier habitable. Peut être construite sous forme de maison de famille pour deux générations.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.