TopTip

Koptská pravoslávna cirkev obmedzí slávenie Vianoc

Koptská pravoslávna cirkev obmedzí slávenie Vianoc zdroj foto: pexels.com

Z dôvodu pretrvávajúcej pandémie koronavírusu a jeho nového variantu omikron sa Koptská pravoslávna cirkev v Egypte rozhodla obmedziť bohoslužobné slávenia nadchádzajúcich vianočných sviatkov.

Cirkev „obmedzí slávenie na modlitby božskej liturgie na Štedrý večer v Katedrále Kristovho Narodenia v novom administratívnom hlavnom meste,“ uvádza sa vo vyhlásení cirkvi, ktoré v stredu zverejnili noviny Egypt Independent.

Táto orientálna cirkev slávi Vianoce 25. decembra podľa juliánskeho kalendára, ktorý zaostáva trinásť dní za gregoriánskym kalendárom, takže 7. januára.

Koptský pápež a patriarcha Tawadros II. už predtým varoval pred preplnenými chrámami a veriacich vyzval, aby dodržiavali všetky dôležité zdravotné opatrenia.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že ráno na Štedrý deň sa koptský pápeža a patriarcha zdrží prijímania gratulantov a vymieňania si vianočných pozdravov.

Reportovanie o vianočných bohoslužobných oslavách sa má obmedziť na egyptskú televíziu. Podľa stredajšej správy portálu „Arab News“ sa za súčasných okolností ďalším médiám nepodarilo získať prístup na bohoslužby.

Podľa miestnych médií Tawadros II. pre pandémiu koronavírusu uskutočnil svoju obvyklú stredajšiu audienciu online bez účasti veriacich.

Tawadros II. vyzval svojich egyptských krajanov, aby sa okamžite dali zaočkovať. Toto je jediná vhodná reakcia na pandémiu Covid-19, povedal patriarcha na svojej nedávnej generálnej audiencii.

Rýchlosť, s akou medzinárodná vedecká komunita dokázala vyvinúť účinné vakcíny proti Covid-19, je dar od Boha a treba sa naň pozerať s vďačnosťou a ako na požehnanie, povedal Tawadros.

Vzhľadom na „neustále mutujúci“ vírus, ktorý postihuje celý svet, je dôležité prijať vhodné preventívne opatrenia, zdôraznil patriarcha.

Prvý prípad infekcie omikron variantom vírusu Covid-19 bol zistený v Egypte 18. decembra. V októbri bolo zaregistrovaných menej ako 5-tisíc nových infekcií Covid-19, zatiaľ čo v novembri ich počet vzrástol na viac ako 8-tisíc.

Koptská pravoslávna cirkev je najväčšou kresťanskou komunitou v Egypte. Odhad počtu jej členov sa pohybuje medzi 8 až 12 miliónmi. Jej počiatky siahajú k evanjelistovi Markovi.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča
Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.