TopTip

Laicizovaný kňaz vo Východnom Timore kandiduje na prezidenta

Laicizovaný kňaz vo Východnom Timore kandiduje na prezidenta zdroj foto: pexels.com

Bývalý rímskokatolícky kňaz Martinho Germano da Silva Gusmao (53) kandiduje v prezidentských voľbách v marci 2022 vo Východnom Timore. Gusmao oficiálne oznámil svoju kandidatúru tento týždeň, ako informovala ázijská spravodajská služba Ucanews.

"Počas môjho 23-ročného kňazského života som stál pri oltári a vždy som sa modlil 's Kristom, v Kristovi'. Teraz s heslom 's ľudom, v ľude' idem inou cestou služby Bohu," citovala Ucanews z Gusmaovho vyhlásenia.

Ako prezident chce Gusmao obnoviť "demokratickú kultúru" Východného Timoru, povedal tento laicizovaný kňaz, ktorý je známy kritikou vlády a ľavicovej strany Fretilin. Fretilin zohrávala ústrednú úlohu v boji Východného Timoru za nezávislosť od Indonézie.

Po skončení diktatúry „Karafiátovou revolúciou“ v roku 1974 Portugalsko prepustilo svoju kolóniu Východný Timor do nezávislosti. V roku 1975 Indonézia obsadila túto krajinu, ktorá sa po dlhom krvavom boji proti okupačnej veľmoci v roku 2002 definitívne osamostatnila.

Gusmaova kandidatúra neprekvapila: Gusmao je docentom na Inštitúte pre filozofiu a teológiu v Dili a už v januári 2020 oznámil, že sa vzdá kňazstva v súvislosti s politickou kandidatúrou. Vlani v novembri ho pápež František oficiálne prepustil z kňazského stavu.

Gusmao bol v prvých rokoch nezávislosti Východného Timoru prezidentom Komisie pre právo a mier diecézy Baucau. V tejto funkcii viedol kampaň za stíhanie porušovania ľudských práv počas indonézskej okupácie a vyslovil sa proti amnestii pre tieto zločiny.

V rokoch 2007 až 2013 bol Gusmao zástupcom Katolíckej cirkvi v Národnej volebnej komisii Východného Timoru (CNE) a hovorcom tejto komisie. V roku 2017 bol tento kňaz obvinený z korupcie, no súd oslobodil Gusmaa spod obžaloby.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison de famille à 5 pièces avec garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.