TopTip

Laicizovaný kňaz vo Východnom Timore kandiduje na prezidenta

Laicizovaný kňaz vo Východnom Timore kandiduje na prezidenta zdroj foto: pexels.com

Bývalý rímskokatolícky kňaz Martinho Germano da Silva Gusmao (53) kandiduje v prezidentských voľbách v marci 2022 vo Východnom Timore. Gusmao oficiálne oznámil svoju kandidatúru tento týždeň, ako informovala ázijská spravodajská služba Ucanews.

"Počas môjho 23-ročného kňazského života som stál pri oltári a vždy som sa modlil 's Kristom, v Kristovi'. Teraz s heslom 's ľudom, v ľude' idem inou cestou služby Bohu," citovala Ucanews z Gusmaovho vyhlásenia.

Ako prezident chce Gusmao obnoviť "demokratickú kultúru" Východného Timoru, povedal tento laicizovaný kňaz, ktorý je známy kritikou vlády a ľavicovej strany Fretilin. Fretilin zohrávala ústrednú úlohu v boji Východného Timoru za nezávislosť od Indonézie.

Po skončení diktatúry „Karafiátovou revolúciou“ v roku 1974 Portugalsko prepustilo svoju kolóniu Východný Timor do nezávislosti. V roku 1975 Indonézia obsadila túto krajinu, ktorá sa po dlhom krvavom boji proti okupačnej veľmoci v roku 2002 definitívne osamostatnila.

Gusmaova kandidatúra neprekvapila: Gusmao je docentom na Inštitúte pre filozofiu a teológiu v Dili a už v januári 2020 oznámil, že sa vzdá kňazstva v súvislosti s politickou kandidatúrou. Vlani v novembri ho pápež František oficiálne prepustil z kňazského stavu.

Gusmao bol v prvých rokoch nezávislosti Východného Timoru prezidentom Komisie pre právo a mier diecézy Baucau. V tejto funkcii viedol kampaň za stíhanie porušovania ľudských práv počas indonézskej okupácie a vyslovil sa proti amnestii pre tieto zločiny.

V rokoch 2007 až 2013 bol Gusmao zástupcom Katolíckej cirkvi v Národnej volebnej komisii Východného Timoru (CNE) a hovorcom tejto komisie. V roku 2017 bol tento kňaz obvinený z korupcie, no súd oslobodil Gusmaa spod obžaloby.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.