TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Manželia Ošvátovci: Prišli o deti, ale nie o vieru

Manželia Ošvátovci: Prišli o deti, ale nie o vieru Rodina Ošvátovcov

Spontánny potrat je rana, ktorá zamáva s celou rodinou. Štefan a Katarína Ošvátovci z Bratislavy čelili takejto situácii až štyrikrát. Okrem svojich orodovníkov v nebi majú ešte ďalšie deti stále medzi sebou. Ošvátovci si pre svoju otvorenosť životu neraz vypočuli narážky od svojho okolia. A aj keď to vôbec nemali ľahké, všetko dokázali s vierou prijať.

Ošvátovci majú spolu 11 detí. Okrem štyroch, ktoré odišli ešte pred narodením, majú pri sebe  ďalších sedem. Prvýkrát prišli o dieťatko v treťom tehotenstve, keď čakali dvojčatá. „Vtedy som vnímala, že je tu ešte iná mama okrem mňa – Panna Mária. Bolo to čerstvo po mojom obrátení. Od nej som sa naučila, že akokoľvek to dopadne, to dieťa bude naše,“ hovorí pani Katarína. Hoci jedno z dvojčiat neprežilo, druhé bude mať už 13 rokov. „Alžbetka mala mať podľa lekárov Downov syndróm, ale nemá ho,“ dodáva Katarína.

Pri jednom zo spontánnych potratov, ktoré Ošvátovci museli prijať, sa udialo niečo nezvyčajné, až nadprirodzené. Začalo sa to ešte skôr, ako pani Katarína príšla k lekárovi, ktorý potvrdil, že dieťatku nebije srdce. „Už dva, tri týždne predtým som mala pocit, akoby niečo vo mne zomrelo, akoby som bol bez života,“ spomína si statočná matka. Lekári chceli podľa štandardných postupov vyčistiť maternicu. Narážali aj na vek pani Kataríny, ktorý nepovažovali za najnižší. Vtedy však dostalo slovo nebo. „Duch Svätý ma viedol, aby som povedala nie. Neposlúchla som človeka, ale poslúchla som hlas Ducha, ktorý mi vravel, že sa niečo udeje.“ V ten večer ich syn priniesol domov kaplnku Panny Márie, zázračnej medaily. Ošvátovci sa tomu veľmi potešili. Z predošlých skúseností totiž vedeli, že vždy, keď k nim prišla Panna Mária, niečo sa udialo. A bolo to tak aj tentokrát. Dieťatko sa im za krátky čas narodilo doma, hoci už mŕtve.

Pánom Štefanom to vtedy veľmi pohlo. „Toto bol pre mňa veľmi mocný moment. Bohu vďaka za to. Bolo to tretie dieťa, ktoré sme stratili. Tlaky boli rôzne, aj od druhých ľudí, musel som sa s tým vyrovnať. Dieťaťu sme dali meno Jakub. Takto som sa aj ja mohol viac stotožniť s tým, čo manželka prežila už predtým. Dovtedy som to nevedel tak precítiť,“ priznáva statočný otec veľkej rodiny.

Ak vás príbeh Ošvátovcov zaujal, vypočujte si celý rozhovor s nimi v našom archíve - rubrika Byť šťastnou rodinou dnes z piatka, 28. júna 2019. Svedectvo sme nahrali v spolupráci s organizátormi Národného pochodu za život 2019.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
  Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 16.07.2020

 • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
 • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
 • Modlí sa o. Ján Krupa.
 • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
 • Za uzdravenie vnučky Melany a manžela Štefana a dar viery pre celú rodinu. Viera
 • Za dar viery pre manželku a synčeka a za pokoj v rodine. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.