TopTip

Mexický prezident sa vyslovil proti zákazu betlehemov vo vládnych budovách

Mexický prezident sa vyslovil proti zákazu betlehemov vo vládnych budovách Betlehem pred Konkatedrálou sv. Mikuláša v Prešove. Zdroj: presov.sk

Mexický Prezident Lopez Obrador v pondelok zasiahol do súdneho sporu o tom, či je prípustné inštalovať vianočné betlehemy vo vládnych budovách. Na svojej každodennej tlačovej konferencii sa tento ľavicový politik postavil proti takémuto zákazu. Povedal, že neexistuje právny základ pre takýto „dogmatizmus“ a konanie proti rozšíreným tradíciám a zvykom. Zákaz vianočných betlehemov by bol aj proti slobode náboženského vyznania a viery.

Bez ohľadu na to, aký máme názor na Ježiša – „či je len človek alebo prorok alebo Boh" – Ježiš sa zasadzoval za spravodlivosť. Preto ho mocní jeho doby prenasledovali, špehovali, nazvali buričom a ukrižovali, povedal Lopez Obrador. Nepovažuje za pravdepodobné, že by prvý senát Najvyššieho súdu potvrdil návrh sudcu Najvyššieho súdu Juana Carrancu na zákaz betlehemov vo vládnych budovách. Na pojednávaní 9. novembra bolo odložené rozhodnutie o tom.

V pozadí vyhlásenia hlavy mexického štátu nie je len súdny spor, ale aj napätie s cirkvou po tom, ako reforma volebného systému presadzovaná Lopezom Obradorom viedla k rozsiahlym protestom po celej krajine. Na demonštráciách sa zúčastnilo niekoľko miliónov účastníkov. Aj katolícki biskupi varovali pred plánovaným rozpustením Národného volebného inštitútu (INE). Takýto krok považujú za ohrozenie stability krajiny a jej schopnosti vládnuť.

V reakcii na rozsiahle protesty proti prezidentom zamýšľaným reformám sa aj v nedeľu konalo v Mexico City veľké zhromaždenie pri príležitosti štvrtého výročia Lopezovho nástupu do úradu. Opoziční poslanci aj exprezident Felipe Calderon obvinili prezidenta z mobilizácie svojej podpory stimulmi, ktoré sú financované z daní občanov. Pod stimulmi majú na mysli potraviny a dopravu pre účastníkov z iných štátov na protidemonštráciách, ktorými sa vytvára skreslený obraz o nálade medzi mexickými občanmi.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Maison en forme de L avec toit à pans.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.