TopTip

Milióny ľudí v Tigraji trpia podvýživou a hladom

Milióny ľudí v Tigraji trpia podvýživou a hladom zdroj foto: pexels.com

Okamžité ukončenie blokády a obliehania severoetiópskeho regiónu Tigraj, v ktorom zúri občianska vojna, požaduje miestny katolícky biskup Tesfaselassie Medhin. Medzičasom viac ako päť miliónov ľudí trpí podvýživou a hladom, povedal adigratský eparcha. Informovala o tom vatikánska misijná tlačová služba Fides. Viac ako dva milióny vysídlených ľudí žijú vo vnútorných utečeneckých táboroch, väčšinou s nedostatkom jedla a vody a bez lekárskej starostlivosti. Všetko to pripomína „tichú genocídu“.

V dôsledku blokády sa len ťažko dostáva k ľuďom prichádzajúca humanitárna pomoc. „Pokračujúce obliehanie zo strany centrálnej vlády a okupačných vojsk nás úplne odizolovalo od našich farárov a komunít vo zvyšku sveta a od našich medzinárodných katolíckych sietí,“ povedal biskup. Každý ďalší deň stojí životy nevinných ľudí.

„Vzdajte sa blokády a obnovte základné zásobovanie tigrajského obyvateľstva,“ uvádza sa v apeli biskupa na strany konfliktu. Aj na medzinárodnej úrovni je potrebné vyvinúť väčší tlak na vládu, aby sa začal mierový dialóg.

Úrad OSN pre koordináciu humanitárnej pomoci (OCHA) v stredu vyhlásil, že v Tigraji chýba veľké množstvo hnojív pre aktuálne vegetačné obdobie. Pre nedostatok pohonných látok sa začiatkom júla zastavila aj distribúcia potravín. Etiópia momentálne zažíva jedno z najhorších období sucha za ostatných 40 rokov. Medzinárodné trhy s hnojivami a palivami sú navyše zaťažené vojnou na Ukrajine.

Obyvateľstvo v regióne Tigraj už takmer dva roky sužuje ozbrojený konflikt. Ten eskaloval v novembri 2020 po rokoch napätia medzi Tigrajským ľudovým oslobodzovacím frontom (TPLF) a etiópskou vládou. Utekať už museli státisíce ľudí, zničenie je rozsiahle. Nakupovať potraviny na mieste je čoraz ťažšie. V dôsledku rýchlo rastúcej inflácie prudko vzrástli ceny potravín, ako aj ceny benzínu a nafty.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Grande maison avec toit plat.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.