TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Mons. Viktor Trstenský v rozhlasovej dramatizácii už v nedeľu!

Mons. Viktor Trstenský v rozhlasovej dramatizácii už v nedeľu!

Mons. Viktor Trstenský

Cyklus rozhlasových dramatizácii o cirkevných osobnostiach Poslanie mali v úcte pokračuje už túto nedeľu 4.3.2018. Predstavíme Mons. Viktora Trstenského.

Cirkev na Slovensku si počas minulého režimu veľa vytrpela. Čas utrpenia sa však stal aj prameňom odvahy mužov a žien, ktorí zostali vo svojej viere nezlomní a stáli. Medzi nich patril aj Mons. Viktor Trstenský (1908-2006). "Zaujal ma ako postava, ktorá fakticky svojim donkichotským zápasom vo svojej dobe, mám na mysli 70. a 80. roky, sa stal obeťou perzekúcie. Tento zápas podstupoval stále znovu a znovu, napriek skúsenosti väzenia v 50. rokoch," hovorí scenárista najbližšej rozhlasovej dramatizácie Ľudovít Petraško.

Chcel pranierovať neúctu k človeku, šliapanie po základných ľudských právach, cynickú svojvôľu vládcov, nespravodlivé rozsudky nad státisícmi občanov, systematické korumpovanie národa a krivenie jeho charakteru.

V rozhlasovej dramatizácii zaujme poslucháča napríklad aj rozhovor Viktora Trstenského so svojou matkou. Pýta sa jej, či má čeliť komunistickému útlaku, alebo má súhlasiť so štátnym dohľadom. A práve matka ho povzbudzovala v odvahe trpieť za vieru.

"Vďaka práci na tomto pásme som pomerne hlboko prenikol do jeho osobnosti a môžem povedať, že v istých momentoch ma jeho osobnosť až fascinovala. A to jeho neústupnosťou, s akou podstupoval zápas s režimom, často aj na vlastnú päsť," pridáva scenárista Ľudovít Petraško.

Nenechajte si ujsť premiéru rozhlasovej dramatizácie o Viktorovi Trstenskom už v nedeľu 4.3. o 13:00.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 22.09.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na september: Aby mladí Afričania mali prístup k vzdelávaniu a práci vo vlastnej krajine
  • Úmysel KBS na september: Nech námahy našich žiakov a študentov sprevádza pomoc Ducha Svätého
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Za zdravie rodiny Kurucovej a Senčákovej. Barbara
  • Za zdravie nášho očakávaného dieťaťa a za Božie požehnanie pre celú rodinu. Ivan
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.