TopTip

Moskva navrhuje juhotirolský model pre východnú Ukrajinu

Moskva navrhuje juhotirolský model pre východnú Ukrajinu zdroj foto: pexels.com

Ruský veľvyslanec vo Vatikáne navrhol, aby sa konflikt na východe Ukrajiny riešil podľa juhotirolského vzoru. V záujme zachovania a ochrany práv Rusov v regiónoch Donbas a Lugansk by im kyjevská vláda mohla priznať status podobný tomu, ktorý Rím priznal nemecky hovoriacim Juhotirolčanov, povedal Alexander Avdejev v rozhovore pre noviny Il Messaggero v piatok 24. decembra.

Taliani dokážu pochopiť situáciu 500-tisíc ruských občanov na Ukrajine lepšie než ostatní, povedal Avdejev. „V Taliansku v 50. rokoch minulého storočia bolo veľké napätie na severe, kde nemecká menšina požadovala úplnú kultúrnu autonómiu. Taliansko našlo férové a vyvážené kompromisné riešenie.“ Táto skúsenosť by mohla byť užitočná aj pre Kyjev pri riešení problémov v Donbase a Lugansku.

Ruský diplomat zároveň obvinil Západ a NATO z narušenia rovnováhy síl a ohrozovania Ruska. Dnešná situácia sa podobá tej na začiatku kubánskej raketovej krízy v roku 1962, len má opačné znamienko. A okrem toho ukrajinská armáda takmer každý deň bombarduje oblasti na východe Ukrajiny. Pre ukrajinskú ekonomickú blokádu tamojší ľudia veľmi trpia. Avdejev ďalej povedal, že Vatikán tam doteraz ako jediný poskytuje humanitárnu pomoc.

Moskovský veľvyslanec zároveň ocenil pápežovu angažovanosť za mier. „Veľmi dobre rozumieme jeho apelom a modlitbám za mier na Blízkom východe a za Ukrajinu alebo za pokračovanie cesty odzbrojovania, najmä jadrového odzbrojovania.“

Avdejev konkrétne nekomentoval možné stretnutie pápeža Františka s ruským pravoslávnym patriarchom Kirillom I. Vzhľadom na rôzne medzinárodné napätia je dôležitá dobrá spolupráca medzi cirkvami. Ako príklad uviedol „obnovu katolíckych a pravoslávnych chrámov v Sýrii“.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa adecuada para una parcela estrecha con zona de comedor curva.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.