TopTip

Na obzore je úspech rímskokatolíkov v Kyjeve

Na obzore je úspech rímskokatolíkov v Kyjeve zdroj foto: pexels.com

Rímskokatolícka katedrála svätého Mikuláša v Kyjeve bude možno na jar 2022 vrátená miestnej rímskokatolíckej farnosti. Farnosť podľa vlastného vyjadrenia dospela s ministerstvom kultúry k dohode, že cirkevnú budovu dostane po dokončení rekonštrukčných prác. Budovu v súčasnosti vlastní ministerstvo kultúry.

Rímskokatolícka katedrála svätého Mikuláša bola postavená na začiatku 20. storočia. V 30. rokoch  bol tento kostol zavretý a slúžil ako sklad. Počas druhej svetovej vojny bol vážne poškodený. V povojnových rokoch bol čiastočne zrekonštruovaný a sídlil v ňom archív Kyjevského regiónu. Od roku 1980 v ňom sídli Dom organovej a komornej hudby. Ten ešte raz prerobenú budovu kostola využíva aj ako koncertnú sálu. Popri tom rímskokatolícka cirkev od roku 1992 slávi v katedrále pravidelné bohoslužby a rovnako dlho sa snaží získať späť tento kostol.

Vráteniu kostola dosiaľ bránila predovšetkým otázka premiestnenia organu do inej budovy. Obrovský organ bol postavený pre koncertnú sálu Domu organovej a komornej hudby, a nie pre kostol. Organ 3. septembra poškodil požiar, ktorý zničil aj časti interiéru budovy. Za príčinu požiaru sa považuje technická porucha organu. Rekonštrukčné práce by sa mali začať v októbri a mali by trvať do marca budúceho roka. To znamená, že katedrála by mohla byť odovzdaná farnosti už v marci, a nie až po tom, čo sa hudobný dom presťahuje do novej budovy v roku 2023. Farnosť je pripravená financovať renovačné práce, keď jej bude budova prenechaná. Katedrála bola už pred požiarom v zlom stave a potrebuje rozsiahlu obnovu.

Zdroj: NOEK

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Projet de maison atypique avec stationnement couvert pour deux voitures et une chambre au rez-de-chaussée.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.