TopTip

Najmladšou olympioničkou bola Sýrčanka

Najmladšou olympioničkou bola Sýrčanka zdroj foto: pixabay.com

Dvanásťročná Hend Zazová zo Sýrie bola najmladšou športovkyňou na Olympijských hrách v Tokiu. Svoju vlasť reprezentovala v stolnom tenise. Hoci Zazová vypadla hneď v kvalifikačnom kole proti Rakúšanke Liu Jiaovej, už je vystúpenie malo zásadný význam pre jej krajanov.

Jeden predstaviteľ Katolíckej cirkvi v Sýrii pre spravodajskú službu „Asianews“ hovoril o „zázraku“, že vzhľadom na dramatický stav v Sýrii sa dievčaťu vôbec podarilo zúčastniť sa na olympijských hrách. Je „hrdinkou“ a dodala tým nádej celému národu.

Ďalší cirkevný predstaviteľ z Damasku dodal: „Aj keď Hend Zazovú nepoznáme osobne, ako Sýrčania sme s veľkým záujmom sledovali účasť našich športovcov na olympijských hrách.“ Tým sa posilňuje aj záujem svetovej verejnosti o Sýriu a utrpenie sýrskeho obyvateľstva.

Kňaz v tejto súvislosti pripomenul varovné slová pápežského nuncia v Sýrii - kardinála Maria Zenariho, ktorý opakovane kritizoval skutočnosť, že krajina a jej obyvatelia sú vytláčaní na okraj a zabúdaní medzinárodným spoločenstvom.

Mladá športovkyňa Hend Zazová pochádza z juhosýrskeho mesta Hama a celý svoj život dosiaľ musela stráviť v krajine vo vojne. Zazová žije a trénuje v Sýrii a už v roku 2020 ako jedenásťročná sa kvalifikovala na olympijské hry, ktoré boli pre koronavírus odložené o rok.

Zazová je už niekoľkonásobnou majsterkou Sýrie v stolnom tenise. Šport zohrával v jej živote vždy zásadnú úlohu, aj pri prekonávaní traumy a ťažkostí spôsobených vojnou. A ešte jeden dodatok: aj rakúska stolnotenisová reprezentantka Liu Jia po zápase vyzdvihla mimoriadny talent a schopnosti 12-ročného sýrskeho dievčaťa.

Zdroj: Pro Oriente

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.