TopTip

Z nášho vysielania
Napriek nepriazni chcú v živote niečo dokázať – Rómovia

Napriek nepriazni chcú v živote niečo dokázať – Rómovia Na stretnutí kresťanských rádií Európy CERC v portugalskom Lisabone získalo Rádio LUMEN ocenenie pre najlepšiu rozhlasovú iniciatívu 2018. Slovenský projekt Rómovia – Misia možná.

Špeciálna relácia o rómskej misii bude pokračovať vo vysielaní Rádia LUMEN. Od septembra vyrábame nové časti.

Najväčším prikázaním života je milovať Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou, celou svojou mysľou a blížneho svojho ako seba samého. Toto Ježišovo prikázanie lásky sa dá vykonávať niekedy ľahko a niekedy to môže ísť aj ťažšie. Chvalabohu existujú aj ľudia, ktorí sa snažia milovať a pomáhať bez rozdielu.

S takýmto zámerom založila v roku 2017 Gréckokatolícka archieparchia Prešov Gréckokatolícku rómsku misiu. Ľudia v nej združení sa snažia milovať Rómov a zlepšiť ich život: spoločenské, sociálno-ekonomické postavenie, vzdelanosť, duchovnú a kultúrnu úroveň, vyvíjať osvetu ako aj zlepšovať vzájomné vzťahy. GFC vykonáva pravidelnú evanjelizačnú a pastoračnú činnosť predovšetkým vo vranovskom, staroľubovnianskom a bardejovskom okrese, pričom organizuje aj rôzne celoslovenské aktivity: púť rómskych rodín v Ľutine či festival FestRom a podobne.

Rómsko-slovenský festival FESTROM sa koná každý rok na konci mája.Prostredníctvom svojich evanjelizačných aktivít podchytili okolo 1500 Rómov prevažne z rómskych komunít východného Slovenska, z ktorých sa viacerí aktívne začlenili do Cirkvi a spoločnosti. Žiaľ mnoho ľudí nevie, alebo sa nedozvie o pozitívnych aktivitách a premenách, ktoré sa dejú prostredníctvom ohlasovania evanjelia v rómskych komunitách.

Tomuto cieľu napomáha Rádio LUMEN vysielaním magazínu „Rómovia, misia možná“, ktorý vyrába v spolupráci s Gréckokatolíckou rómskou misiou a Umeleckým centrom F6. Doteraz bolo odvysielaných 20 dielov tejto relácie. Od septembra 2019 si poslucháči môžu vypočuť ďalších 10 dielov, ktorých výrobu v plnej výške podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Lukáš Goroľ - moderátor programu

Rubrika sa vysiela každý druhý utorok o 21:00 hod. a v repríze v stredu o 08:30 hod. Nájdete ju aj v našom archíve na www.lumen.sk. A vyrábajú ju samotní Rómovia. Moderátorom je Lukáš Goroľ, člen Umeleckého centra F6, ktorý je taktiež sólovým gitaristom rómsko-slovenskej kapely F6 a tútorom začínajúcich rómskych a rómsko-slovenských hudobných skupín ako je napríklad kapela Fil3.

Ozvláštnením pokračovania rubriky „Rómovia, misia možná“, bude sprostredkovanie svätých liturgií pre rómskych lídrov a služobníkov, ktoré bude Rádio LUMEN príležitostne vysielať v čase Emáuz o 18:00 hod.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.