TopTip

Novú reláciu PÚTNICKÝ VÍKEND začneme vysielať v piatok 9. apríla

Novú reláciu PÚTNICKÝ VÍKEND začneme vysielať v piatok 9. apríla

Každý piatok o 16:30 vás vezmeme na Pútnický víkend. V relácii si vypočujete reportáž z pútnického miesta, pozvánky na podujatia a tiež špeciálnu predpoveď počasia.

Šaštín, Levoča, Litmanová a mnohé iné pútnické miesta sú nám dôverne známe. No napríklad, poznáte Kaplnku Panny Márie nad obcou Dlhá nad Oravou? Alebo pútnické miesto Kohútovo pri Novej Bani? Nová relácia vo vysielaní Rádia LUMEN vás v pútavých reportážach prenesie na miesta veľkých odpustových slávností, ale aj malých a často neprávom zabudnutých kaplniek či kalvárií. Na niekoho dokážu zapôsobiť veľké pútnické miesta, na niekoho viac vplýva útulná atmosféra malých a nevyhľadávaných lokalít. Na Slovensku ich máme mnoho. Pútnický víkend ponúkne jedno aj druhé. Jeho tvorcom neuniknú zaujímavé informácie z histórie týchto miest, a nakoniec vám dajú niekoľko tipov, ako stráviť na danom pútnickom mieste hodiny vášho času a možno až dni.

O putovaní na Slovensku novým spôsobom

Okrem rozsahom väčších reportáží o pútnickom mieste, ktoré na Rádiu LUMEN predstavia v danom týždni, je cieľom relácie poskytnúť aktuálne tipy na púte na každý víkend. Formou krátkych pozvánok sa dozviete, kam sa oplatí vyraziť počas toho najbližšieho víkendu, kde organizujú zaujímavé podujatie pre veriaceho človeka. Hodinová relácia Pútnický víkend si nájde svoje miesto v programe vždy v piatok o 16:30. Aj redaktor Ivo Novák, ktorý bude reláciu moderovať, veľmi rád chodí na pútnické miesta, objavuje kalvárie, kaplnky a iné nádherné miesta spojené s duchovným dedičstvom v našej nádhernej krajine. V Pútnickom víkende si nájde „to svoje“ každý, kto má túlavé topánky a srdce túžiace po Božom dotyku.

Zaujímavosťou je, že stálym hosťom v tejto novej relácii bude známy meteorológ Peter Jurčovič. Vo svojich špeciálnych pútnických predpovediach poradí, ako sa obliecť a čo pribaliť do pútnického batoha. Pridá zaujímavé informácie zo zásoby pranostík o svätcoch a udalostiach, ktoré si pripomíname na pútnických miestach a pripomenie aj krátke postrehy o historicky významných osobnostiach z danej oblasti. Navyše sa poslucháči novej relácie môžu tešiť aj na súťaž, v ktorej každý týždeň vyhrajú cenu spojenú s pútnickým miestom, ktoré v relácii predstavia. Priestor dostanú aj svedectvá ľudí, ktorí v cieli svojej pútnickej prechádzky našli duchovné obrátenie či nový zmysel života. Nakoniec budeme zvedaví aj na vaše tipy a pozvánky na podujatia vo vašej blízkosti a vo vašich farnostiach.

Moderátori novej relácie zľava Andrej Baldovský a Ivo Novák na Lumentúre na východnom Slovensku.

Príležitosť pre farnosti i jednotlivcov

Predstavovanie pútnických miest bude reflektovať kolorit liturgického roka. Napríklad v piatok pred slávnosťou Sedembolestnej Panny Márie si v relácii vypočujete zaujímavú reportáž, ktorá vás inšpiruje čo všetko si pozrieť na odpustovej slávnosti v Šaštíne, ak sa na ňu vyberiete. Upozorní na prípadné nástrahy počasia a pridá aj svedectvá ľudí, ktorí práve v Šaštíne čerpajú duchovnú posilu pre svoj život. Samozrejme, nie každú sobotu či nedeľu sa koná niekde na Slovensku veľká odpustová slávnosť. A to je príležitosť pre farské spoločenstvá či jednotlivcov, ktorí môžu svoje tipy adresovať tvorcom relácie. Aj na základe odporúčaní od poslucháčov navštívia redaktori Rádia LUMEN menej známe kalvárie, kaplnky, duchovne zaujímavé miesta. Ak si myslíte, že práve vo vašom okolí je takéto miesto, na ktoré chcete upozorniť, už teraz môžete svoje tipy adresovať jednému z tvorcov relácie, redaktorovi Ivovi Novákovi, na e-mailovú adresu novak@lumen.sk.

Začiatok symbolicky v Trnave

Skúsenosť pandémie koronavírusu veľa zmenila. Nielen pre veriaceho človeka priniesla napríklad impulzy na uvažovanie o pominuteľnosti nášho života. Minimálne sme v týchto dňoch zistili, že ľudský život je krehký aj v časoch rozvinutej zdravotnej starostlivosti a ani vedecký pokrok z nás nespraví pánov svojho života. Príklady z minulosti však dosvedčujú, že aj na našom území v minulosti zúrili rôzne epidémie. Ľudia sa v dávnych časoch v takejto situácii viac priblížili k Bohu a ten ich ochránil. Podobný príbeh si prežila aj Trnava, keď milostivý obraz Panny Márie Trnavskej zohral hlavnú úlohu pri ochrane mesta pred morovou epidémiou. Sú aj dnes v Trnave stopy po týchto udalostiach? Kde ich dokáže nájsť bežný pútnik a návštevník slovenského Ríma? Odpoveď nájdete v prvom diele Pútnického víkendu v piatok 9. apríla o 16:30. 

Pandémia koronavírusu nám okrem iného pripomenula, akú veľkú dôležitosť majú v našom živote kultúrne hodnoty, ktoré stoja niekedy aj neobjavené v prírodných zákutiach našej krajiny. Duchovný rozmer individuálneho putovania je aktuálny aj v čase, keď sa nemôžeme stretávať vo veľkom počte. Objavte to všetko s novou reláciou Pútnický víkend na vlnách Rádia LUMEN.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Moderna casa familiare con due stanze al piano superiore.

Darujte 2% Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.