TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
O nedeľný obed sa delí s tými najchudobnejšími

O nedeľný obed sa delí s tými najchudobnejšími

Foto: obed pre tých najnúdznejších.

Pani Lenka Vargovská býva so svojím manželom Vladimírom a piatimi deťmi v prenajatom štvorizbovom byte na sídlisku vo Zvolene. O svojom živote nechce veľmi rozprávať, pretože už zažila snáď všetko. Teší sa z každého dňa a chce rozdávať lásku a pomáhať.

Možno práve preto v deň narodenín štvorročnej dcérky Lenky odštartovala netradičnú dobročinnosť. Sľúbila jednému bezdomovcovi, že mu donesie nedeľný obed. A tak sa to vo februári všetko začalo. Každú nedeľu doma v malej kuchyni varí tridsať až štyridsať porcií pre bezdomovcov a ľudí v núdzi.

Miesto výdaja obedu sa viackrát menilo. Začínali na parkovisku pod Zvolenským zámkom, potom pod mostom, na lesnej ceste na kraji Zvolena aj v záhrade Charity svätej Alžbety. Nikdy nevedeli, koľko ľudí príde, ale vždy to bolo najmenej dvadsať vydaných obedov.

Pani Lenka je na invalidnom dôchodku a suroviny na obedy nakupuje z domáceho rozpočtu. Po šiestich mesiacoch sa situácia trochu zmenila a v tejto jej činnosti ju podporujú aj ďalší dobrí ľudia. Buď prispejú finančne alebo donesú potraviny. Rodinu sa snaží neukrátiť a deti vedie k skromnosti a k spolupatričnosti s tými najchudobnejšími.

Druhú júlovú nedeľu Mária Šajgalíková skoro ráno zaklopala na dvere ich bytu. Prišla nahrávať Svetlo nádeje. Keď nemala v ruke mikrofón, čistila a krájala cibuľu a pomáhala v kuchyni.  Na sporáku v dvoch veľkých hrncoch bublala voda s ryžou, na stole boli vrecká s mrazenou zeleninou, sójové kocky a ďalšie ingrediencie potrebné do rizota. Pani Lenka s manželom  pripravovali obed pre bezdomovcov.  Keď sa zobudili aj ďalší členovia rodiny, bez šomrania a úplne samozrejme sa pýtali, s čím môžu pomôcť. Výborne zorganizované domáce práce má pod palcom pani Lenka a manžel Vladimír ju za manažérske schopnosti veľmi obdivuje.

Viac sa dozviete vo Svetle nádeje s Máriou Šajgalíkovou v nedeľu 30. júla o 15.30.

Od skorého nedeľného rána sa manželia Lenka a Vladimír zvŕtajú v kuchyni.

Syn David triedi zeleninu.

Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí... Malí pomocníci David a Lenka.

Pri varení nechýba ani dcéra Nika.

Pani Lenke chodí pomáhať aj pani Zlatica s dcérou Sárou. Aj takýmto spôsobom sa chce poďakovať svojej dobrodinke za zbierku školských pomôcok pre jej vnuka.

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 18.07.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby kňazi, ktorí s námahou a v samote pastoračne pôsobia, pociťovali neustálu pomoc a podporu Pána a spoločenstva.
  • Úmysel KBS na júl: Nech sa oslavy dedičstva otcov našej viery, sv. Cyrila a Metoda, prejavia v živote národa.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie, za uzdravenie mojej duše a tela a za celkové uzdravenie, za nájdenie seba samého. Ľubomír
  • Za Božiu pomoc pre dcéru Veroniku, za šťastné donosenie dieťatka, za šťastný pôrod, za lekárov, nech ich ruky a myseľ vedie Pán, za zdravie bábätka a mamky a za ochrancu ich celej mladej rodiny, ako aj zaťa Paľa. Rodičia Hanka a Ján
  • Za telesné a duševné uzdravenie môjho ocka Jozefa, mamky Jany, bratov Martina a Petra a za manžela Tomáša. Nech je Pán Boh stále prítomný v našej rodine a pomáha nám chrániť sa od hriechu. Miroslava
  • Za uzdravenie zo závislosti od alkoholu pre švagra Františka, synovca Petra a kamaráta Dušana,za uzdravenie zo závislosti hry na automaty pre švagra Petra, za dar živej viery v našej rodine a za dcéru Viktorku, aby našla cestu k Bohu. Monika
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.