TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Odvysielame priamy prenos z púte v Obišovciach

Odvysielame priamy prenos z púte v Obišovciach Letecký záber na odpust v Obišovciach v roku 2017

V nedeľu 6. októbra sa môžete tešiť na ďalší mimoriadny priamy prenos. Cez naše vysielanie sa dostanete na celodiecéznu púť Košickej arcidiecézy do Obišoviec. 

V novodobých dejinách obišovského kostola sa vystriedalo niekoľko obrazov Panny Márie. Prvý milostivý obraz bol kópiou čenstochovskej Madony, ten nevydržal dlho, len do roku 1682. Niekedy v roku 1730 uprázdnené miesto na oltári nahradili jemu veľmi podobným obrazom Magna Domina Hungarorum. Pamätníci prvého obrazu v tom období ešte žili, preto si dali záležať na tom, aby sa vizuálna náhrada čo najviac podobala prvému obrazu. Magna Domina bola ekvivalentom čenstochovskej Matky Božej. Tento obraz bol kvôli protestantom, ktorí v roku 1731 kostol znovu obsadili, dlhodobo zamykaný pred pozornosťou pútnikov a ako dôkaz katolíckeho pôvodu kostola, ho luteránsky kazateľ v roku 1752 radšej zničil, a to tak, že ho dal vyškrabať z pôvodných drevených dosák. Terajší milostivý obraz je v poradí tretím významnejším výjavom Madony na bočnom oltári obišovského kostola. A hoci je pôvodnou kópiou trnavskej Panny Márie, jeho čoskoro 250-ročná prítomnosť v Obišovciach pomaly, ale isto dotvorila súčasnú podobu Panny Márie s autentickým prívlastkom „Obišovská“.

Mnohí z Vás, poslucháčov, budú tento víkend tráviť čas v Obišovciach, v Sanktuáriu ružencovej panny márie. Konať sa tam bude celodiecézna púť Košickej arcidiecézy. Na túto dôležitú udalosť nemôžeme zabúdať, a aj my v Rádiu Lumen vieme, že mnohí z Vás by sa na púti radi zúčastnili, ale rôzne okolnosti Vám to nedovoľujú. 

Slávnostnú svätú omšu si preto budete môcť vypočuť aj v našom vysielaní. V priamom prenose, v nedeľu, 6. októbra, o 10:30. Bohoslužbe bude predsedať Wacław Depo, arcibiskup metropolita v Čenstochovej. Špeciálne vysielanie sa v nedeľu začína už o 10:15.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 03.08.2020

  • Modlí sa o. Ján Krupa.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.