TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Pápež zavítal do hlavného chrámu katolíkov

Pápež zavítal do hlavného chrámu katolíkov Lateránska bazilika. Foto: Dupkalovci

Pápež František v sobotu 9. novembra o 17.30 slávil svätú omšu v Lateránskej bazilike pri príležitosti výročia jej posviacky. Svätý Otec pri slávení eucharistie požehnal v Lateránskej bazilike nový ambón. Urobil tak úkonom odovzdania knihy lekcionára miestnym lektorom.

Nový ambón je vyrobený z kameňa za použitia pôvodnej mramorovej platne starej konštantínovskej baziliky. Má typický tvar rímskeho ambónu a vedľa neho bude umiestnený stĺpik slúžiaci ako svietnik pre veľkonočnú sviecu. Boky ambónu zdobia erby pápeža Františka a vikára Rímskej diecézy. Pri slávnosti výročia posviacky baziliky bol po prvý krát liturgicky použitý aj umelecký kríž laminovaný zlatom.

Prvé sídlo rímskeho biskupa - pápeža

V roku 314 cisár Konštantín Veľký daroval rímskemu biskupovi Lateránsky palác, ktorý sa následne stal oficiálnym sídlom pápežov, pričom už v 4. storočí k nemu pristavali baziliku. Po odchode pápeža do Avignonu (1309) budovy spustli, takže po návrate z Avignonu do Ríma (1377) sa pápeži už usídlili vo Vatikáne.

A tak napriek tomu, že všeobecne sa za duchovné centrum Katolíckej cirkvi považuje Bazilika svätého Petra, je Lateránska bazilika hlavným rímskym chrámom a hierarchicky najvyššie postaveným kostolom katolíkov, ako to dosvedčuje jej titul: „Matka a hlava všetkých kostolov v Ríme a vo svete“ (lat. Omnium ecclesiarum urbis et orbis mater et caput).

Lateránska Bazilika je najskôr zasvätená Najsvätejšiemu Spasiteľovi a neskôr aj svätému Jánovi Krstiteľovi a svätému Jánovi Evanjelistovi.

Štvrtý lateránsky koncil

V Lateránskej bazilike a priľahlom paláci sa konali viaceré Lateránske koncily (v rokoch 1123, 1139, 1179, 1215 a 1512). Z nich treba vyzdvihnúť najmä Štvrtý lateránsky koncil z roku 1215, ktorý vydal vyše 70 dekrétov.

V nich išlo medziiným o sviatosti (predpisuje sa každoročná spoveď a eucharistické prijímanie; prvý raz sa na Eucharistiu aplikuje pojem „transsubstanciácia“ - prepodstatnenie; zakazujú sa finančné poplatky za sviatosti), ďalej o zaistenie kvality cirkevnej náuky (kázanie len s „missio canonica“; pri každej metropolitnej cirkvi má byť študovaný teológ), ako aj o uskutočnenie reforiem v Cirkvi (každoročné provinčné synody, pravidelné rehoľné kapituly).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 15.12.2019

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na december: Aby sa každý štát rozhodol urobiť všetko potrebné pre lepšiu budúcnosť mladých, najmä trpiacich
  • Úmysel KBS na december: Aby narodenie Spasiteľa, ktoré prinieslo radosť celému svetu, zažiarilo v srdciach všetkých ľudí a šírilo lásku a pokoj po celom svete
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.