TopTip

Čo (ne)vieme o Cirkvi
Pápež zavítal do hlavného chrámu katolíkov

Pápež zavítal do hlavného chrámu katolíkov Lateránska bazilika. Foto: Dupkalovci

Pápež František v sobotu 9. novembra o 17.30 slávil svätú omšu v Lateránskej bazilike pri príležitosti výročia jej posviacky. Svätý Otec pri slávení eucharistie požehnal v Lateránskej bazilike nový ambón. Urobil tak úkonom odovzdania knihy lekcionára miestnym lektorom.

Nový ambón je vyrobený z kameňa za použitia pôvodnej mramorovej platne starej konštantínovskej baziliky. Má typický tvar rímskeho ambónu a vedľa neho bude umiestnený stĺpik slúžiaci ako svietnik pre veľkonočnú sviecu. Boky ambónu zdobia erby pápeža Františka a vikára Rímskej diecézy. Pri slávnosti výročia posviacky baziliky bol po prvý krát liturgicky použitý aj umelecký kríž laminovaný zlatom.

Prvé sídlo rímskeho biskupa - pápeža

V roku 314 cisár Konštantín Veľký daroval rímskemu biskupovi Lateránsky palác, ktorý sa následne stal oficiálnym sídlom pápežov, pričom už v 4. storočí k nemu pristavali baziliku. Po odchode pápeža do Avignonu (1309) budovy spustli, takže po návrate z Avignonu do Ríma (1377) sa pápeži už usídlili vo Vatikáne.

A tak napriek tomu, že všeobecne sa za duchovné centrum Katolíckej cirkvi považuje Bazilika svätého Petra, je Lateránska bazilika hlavným rímskym chrámom a hierarchicky najvyššie postaveným kostolom katolíkov, ako to dosvedčuje jej titul: „Matka a hlava všetkých kostolov v Ríme a vo svete“ (lat. Omnium ecclesiarum urbis et orbis mater et caput).

Lateránska Bazilika je najskôr zasvätená Najsvätejšiemu Spasiteľovi a neskôr aj svätému Jánovi Krstiteľovi a svätému Jánovi Evanjelistovi.

Štvrtý lateránsky koncil

V Lateránskej bazilike a priľahlom paláci sa konali viaceré Lateránske koncily (v rokoch 1123, 1139, 1179, 1215 a 1512). Z nich treba vyzdvihnúť najmä Štvrtý lateránsky koncil z roku 1215, ktorý vydal vyše 70 dekrétov.

V nich išlo medziiným o sviatosti (predpisuje sa každoročná spoveď a eucharistické prijímanie; prvý raz sa na Eucharistiu aplikuje pojem „transsubstanciácia“ - prepodstatnenie; zakazujú sa finančné poplatky za sviatosti), ďalej o zaistenie kvality cirkevnej náuky (kázanie len s „missio canonica“; pri každej metropolitnej cirkvi má byť študovaný teológ), ako aj o uskutočnenie reforiem v Cirkvi (každoročné provinčné synody, pravidelné rehoľné kapituly).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 28.01.2021

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na január: Aby nám Pán dal milosť bratsky spolunažívať s príslušníkmi iných náboženstiev, navzájom sa za seba modliť a byť voči všetkým otvorení.
  • Úmysel KBS na január: Aby sme boli na príhovor Panny Márie Bohorodičky chránení pred každým vírusom, ktorý zabíja telo, ale najmä dušu.
  • Modlí sa o. Pavol Jurčaga.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre ocka. Jozef
  • Za obrátenie. Jano
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.