TopTip

Patriarcha Kirill označil zahraničnú kritiku voči nemu za nezmysel

Patriarcha Kirill označil zahraničnú kritiku voči nemu za nezmysel zdroj foto: pexels.com

Moskovský pravoslávny patriarcha Kirill odmietol kritiku jeho postoja k ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine. „Moje slová nie sú vojenským prejavom patriarchu, ako to chcú nazvať naši oponenti. Všetko je to nezmysel,“ povedal v nedeľu v hlavnom chráme ruských ozbrojených síl pri Moskve. Hlava cirkvi upozornila, že jeho príbuzní prišli o život v druhej svetovej vojne, napríklad pri blokáde Leningradu Wehrmachtom.

Kirill zopakoval, že Rusko nikdy neviedlo agresívnu vojnu a nechce ubližovať, okupovať ani drancovať žiadnu krajinu. Vojakom prítomným na bohoslužbe pripomenul, že sloboda a nezávislosť Ruska závisia od toho, ako budú brániť svoju vlasť. Mali by byť ochotní položiť svoju „dušu“ za svojich priateľov, ako je Božím prikázaním.

Rusko potrebuje „skutočnú slobodu“ a nezávislosť od mocných štátov, ktoré sú nepriateľské voči Rusku. „Musíme spojiť všetky svoje duševné a materiálne sily, aby sa nikto neodvážil zaútočiť na posvätné hranice našej vlasti,“ povedal Kirill.

Kirillove vyjadrenia k ruskej útočnej vojne v línii šéfa Kremľa Vladimira Putina vyvolávajú medzinárodné pobúrenie už niekoľko týždňov. Duchovný ospravedlňoval vojenskú operáciu ako „metafyzický“ dobra proti zlu zo Západu. Patriarcha roky propaguje „ruský svet“, do ktorého patrí aj Ukrajina.

Európska komisia vo svojom šiestom balíku sankcií navrhuje aj zákaz vstupu pre Kirilla a zmrazenie jeho majetku. Aby tento návrh vstúpil do platnosti, museli by s ním súhlasiť všetky členské krajiny. Maďarský premiér Viktor Orbán však odmieta sankcie proti ruskému pravoslávnemu patriarchovi. V piatkovom rozhovore zo zdôvodnil poukazom na náboženskú slobodu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Family house with shed roofs and a garage. May be constructed without a garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.