TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Patróni Rádia LUMEN v Ríme nachodili desiatky kilometrov

Patróni Rádia LUMEN v Ríme nachodili desiatky kilometrov Rímske koloseum

Výhercovia súťaže Rádia Lumen Všetky cesty do Ríma putovali minulý týždeň spolu s CK Awertour do večného mesta. Hoci sa do metropoly Talianska dostali pohodlne, lietadlom, v centre tohto starobylého mesta sa pohybovali zväčša peši, aby mohli uvidieť čo najviac pamiatok.  Najdôležitejšie však bolo duchovne prežiť dni v blízkosti pápežského sídla.

Pútnici navštevovali rôzne dôležité miesta hlavného mesta Talianska. Medzi iným všetky štyri pápežské baziliky, Vatikánsky mestský štát, Rímske koloseum, či rôzne ikonické námestia, fontány a kostoly. 1150 rokov od smrti svätého Cyrila si pútnici pripomenuli napríklad v bazilike Santa Maria Maggiore,  kde pápež Hadrian II. schválil staroslovienčinu za bohoslužobný jazyk, alebo v bazilike svätého Klementa, kde sa nachádza hrob a pozostatky svätého Cyrila.

foto: Lukáš Hlúbik

V programe nechýbali ani rôzne modlitby, či každodenná svätá omša. Sprievodca a zároveň kňaz Ľudovít Malý slúžil dve z bohoslužieb pre účastníkov dokonca priamo v pápežských bazilikách. Najskôr v Lateránskej bazilike, a neskôr v bazilike Santa Maria Maggiore. „Nie je to poprvýkrát, ale vždy, keď tam prídem nanovo, vždy je to niečím výnimočné. Už samotná skutočnosť, že ide o pápežské baziliky človeka napĺňa úžasom a radosťou,“ poznamenal po skončení púte.

Výhercovia súťaže všetky cesty vedú do Ríma spolu so sprievodcom vdp. Ľudovítom Malým a redaktorom Andrejom Baldovským pred bazilikou Santa Maria Maggiore.

Našim patrónom sa na mieste páčilo – nadšenie z výhry bolo u mnohých zreteľné. „Najviac sa mi zatiaľ páčilo v lateránskej bazilike, kde sme slávili svätú omšu priamo na moje narodeniny,“ povedala so slzami v očiach patrónka Viera, pre ktorú to bol mimoriadne cenný darček, ktorý ju prekvapil o to viac, že hoci je patrónkou Rádia Lumen, o súťaži nevedela, a telefonátom zo štúdia sme ju prekvapili.

Lateránska bazilika v Ríme, Matka a hlava všetkých kostolov mesta a sveta, pred ktorou kráčajú naši pútnici.

Dôležitou súčasťou celého pobytu v Ríme bola návšteva Vatikánu a generálna audiencia s požehnaním Svätého Otca Františka. Pre našu patrónku Dominiku to bol veľký deň: „Bol to pre mňa veľký zážitok, že som ho mohla vidieť z takej blízkej vzdialenosti. Dokonca priamo predo mnou vzal na ruky dieťa a požehnal nás.“ Poslucháčka Dominika ocenila aj to, že sme navštívili Sväté schody: “Mohli sme si ich pokľačiačky prejsť. Vedela som, že existujú, ale zatiaľ som nemala možnosť sa tam modliť.“

S patrónkou Vierkou a jej krstnou dcérou Patríciou asi hodinu pred generálnou audienciou pápeža FrantiškaKaždý z patrónov, ktorý sa mohol zúčastniť púte, vzal niekoho so sebou. Poslucháčka Viera si so sebou vzala kamarátku Majku, Dominika svoju kamarátku Gitku, s pani Vierou pocestovala jej krstná dcéra Patrícia a výherkyňa Alžbeta so sebou vzala toho, koho chce mať pri sebe v každej chvíli: „Prvýkrát som si ho zobrala pred dvadsiatimi siedmimi rokmi a teraz som si ho zobrala znova, do Ríma na púť – môjho manžela Janka.“ Všetkých pútnikov boleli po skončení púte nohy, pretože sme nachodili desiatky kilometrov. „Niektorí spolupútnici mali aj krokomery. Im to tam vyhadzovalo od osemnásť tisíc do dvadsaťtri tisíc krokov denne. Takže to sú pekné kilometre,“ hodnotí pútnička Hanka. Počet kilometrov cítil v nohách aj Alžbetin manžel: „Pôvodne som si prišiel na dovolenku oddýchnuť. Nakoniec som si neoddýchol, lebo je to ozaj putovanie. Ale našli sme omnoho viac. Našli sme sami seba. A naozaj, po návštevách v tých kostoloch je to veľmi pekné.“

S patrónkou Hankou a jej synom Lukášom pred Bazilikou svätého Pavla za hradbamiPútnici zažili v Ríme množstvo duchovných a kultúrnych zážitkov. Mnohí z nich sa tam plánujú opäť vrátiť. „Rím je úžasné mesto, a nestačí sem prísť jedenkrát,“ zhodnotila na záver ďalšia z výherkýň, patrónka Viera.

Najdôležitejšie momenty z púte v Ríme, kde bol aj náš redaktor Andrej Baldovský, si vypočujete v našom vysielaní v relácii Rozhovor týždňa, ktorú odvysielame 3. júla 2019.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 10.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za zdravie a Božiu pomoc pre Valériu a Vladimíra, dcéru Beátku a Júliu, sestru Máriu a Danu s rodinami, moju mamu. Valéria
  • Za môjho otca Viliama Takáča pri príležitosti 25.výročia úmrtia. Dana
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.