TopTip

Plánuje sa nové múzeum pre kresťanské dedičstvo Mezopotámie

Plánuje sa nové múzeum pre kresťanské dedičstvo Mezopotámie zdroj foto: pexels.com

Početné rukopisy a staré kresťanské, ale aj islamské knihy, ktoré v ostatných rokoch boli zachránené pred zničením teroristickou milíciou IS, dostanú nové miesto v múzeu a výskumnom centre na severe Iraku. Nové centrum vyrastie v Ankawe, ktorá je prevažne kresťanským predmestím severoirackej metropoly Erbil. Rozhodnutie postaviť nové konzervačné a výstavné centrum padlo nedávno na stretnutí chaldejských biskupov pod vedením patriarchu kardinála Louisa Raphaela Saka. Na realizácii tejto iniciatívy sa podieľa aj rehoľa dominikánov.

Za projekt je primárne zodpovedný mosulský arcibiskup Michael Najeeb Moussa. Svetoznámym sa Michael Najeeb Moussa stal ako záchranca starovekých rukopisov mezopotámskej oblasti, ktoré majú veľký význam pre celé kresťanstvo a tiež pre iné náboženstvá. Keď teroristi z teroristickej milície IS zaútočili v lete 2014 na Mosul a armáda a polícia sa dali na útek, Najeeb sa postaral nielen o obyvateľov mesta na Tigrise, ktorí utiekli do Erbilu, ale aj o evakuáciu vzácnych rukopisov do Karakošu a neskôr do Erbilu.

K úspechu záchrannej operácie prispelo aj to, že už desať dní pred útokom teroristickej milície IS začal Michael Najeeb Moussa zhromažďovať vzácne rukopisy a ikony z kostolov Karakoša a ďalších malých miest na Ninivskej planine. Vďaka tejto predvídavosti sa milícii IS počas strašných rokov nepodarilo zničiť rukopisy, ktoré majú neoceniteľný význam pre dejiny kresťanov a iných náboženských menšín.

Zakrátko po svojej vysviacke v roku 1987 Michael Najeeb Moussa založil „Center Numerique & de recherches sur les Manuscrits Orientaux“, v ktorom so svojím tímom zdigitalizoval viac ako 8 000 rukopisov a tak ich zachoval pre potomkov. Mnohé z týchto dokumentov sú staré viac ako 1 000 rokov a sú vo veľmi zlom stave, a preto Michael Najeeb Moussa začal s ich reštaurovaním. Navyše jeho centrum pre rukopisy zaarchivovalo viac ako 40-tisíc rukopisov, z ktorých mnohé stále čakajú na digitalizáciu.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Ce projet de maison est adapté aux terrains étroits. C'est une maison de famille à plusieurs étages avec terrasse couverte.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.