TopTip

Poďte sa zhlboka nadýchnuť! Rozhlasové duchovné cvičenia štartujú 7. apríla

Poďte sa zhlboka nadýchnuť! Rozhlasové duchovné cvičenia štartujú 7. apríla

Nepremeškajte príležitosť a buďte súčasťou 15. rozhlasových duchovných cvičení Rádia LUMEN, ktoré povedie pomocný biskup Košickej arcidiecézy Marek Forgáč. 

Rádio LUMEN pre vás pripravilo kvalitný trojdňový program rozhlasových duchovných cvičení. Biskupa Marka Forgáča, ktorý ich povedie, sme sa pred začiatkom tohto podujatia opýtali niekoľko otázok.

V Rádiu LUMEN to bude počas duchovných cvičení pre poslucháčov vaša premiéra. Ako sa pripravujete na tento "rozhlasový" rozmer duchovných cvičení? 
Prichádza nová skúsenosť, ktorá prináša veľkú zodpovednosť. Spomenul som si na duchovné obnovy, ktoré som počas pôstu robieval so študentmi, keď som ešte pôsobil v Univerzitnom pastoračnom centre. Vždy to bol pekný čas, keď ma „chytilo za srdce“, aká bola ochota zo strany študentov urobiť niečo v čase pôstu aj pre svoju dušu. Rovnako beriem aj túto príležitosť a čas v Rádiu LUMEN, ako možnosť priblížiť sa poslucháčom, ponúknuť im nejaké slovko na povzbudenie v čase pôstu.  

S čím chcete osloviť našich poslucháčov? 
Máme za sebou dva ťažké roky, ktoré boli poznačené pandemickou krízou a pochopiteľne, u mnohých ľudí to vyvolalo uzavretosť, malomyseľnosť alebo aj skľúčenosť, strach v niektorých prípadoch, v iných apatiu. Už len samotná nemožnosť kontaktovať sa s druhými a ísť osobne do kostola na slávenie vďakyvzdania eucharistie, to všetko bolo náročné. Preto by som rád počas týchto duchovných cvičení rozprával o téme odvahy, povzbudenia. Ako titul duchovnej obnovy som si vybral Ježišove slová z evanjelia: „Nebojte sa, ja som premohol svet.“ Majú to byť zamyslenia o neobyčajnej odvahe. Chcel by som povzbudiť ľudí nielen k ľudskému optimizmu, ale hlavne k evanjeliovej radosti a veľkonočnému optimizmu. 

Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším sviatkom liturgického roka. Skúsenosť s ich slávením v pandémii už máme. Teraz sa blížime k ich pôvodnému prežívaniu. Čo myslíte, nezostanú niektorí radšej doma pri televíznych a rozhlasových omšiach? 
Pohodlnosť je súčasť našej ľudskej prirodzenosti vo forme akéhosi pokušenia. Z rozhovorov s ľuďmi som mal ale skúsenosť, že mnohí veriaci si počas krízy uvedomili, ako veľmi im chýba osobná prítomnosť v kostole a možnosť byť v spoločenstve s ostatnými veriacimi. Toto by mohla byť špeciálna rovina slávenia Veľkej noci pre nás, aby sme znovu obnovili život viery tak, ako sme ho praktizovali predtým, teda s pridaným bonusom spoločného slávenia veľkonočných sviatkov.

Katolícka stanica Rádio LUMEN si počas rozhlasových duchovných cvičení pripomenie 29 rokov svojej existencie. Akú úlohu zohráva v dnešnej spoločnosti?
Za 29 rokov sa úloha Rádia LUMEN ukázala ako veľmi dôležitá. Každý poslucháč je významný a má hodnotu. Pre mnohých ľudí, ktorých poznám, je súčasťou ich života a existencie. Dokáže im spestriť a obohatiť každý deň, čo je veľká vec. Veľmi si preto vážim každého, kto si naladí jeho frekvenciu. Rádiu LUMEN prajem, aby aj ďalší rok k jubileu bol požehnaný, aby sme potom s radosťou mohli osláviť jeho „tridsiatku“.

PROGRAM ROZHLASOVÝCH DUCHOVNÝCH CVIČENÍ stiahnite TU.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Casa familiare a forma di L con terrazza.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.