TopTip

Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi?

Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi?

Anjeli zvestovali ženám myronosičkám: „Prečo hľadáte živého medzi mŕtvymi? Niet ho tu. Vstal z mŕtvych“ (Lk 24, 5-6).

Vzkriesenie z mŕtvych je víťazstvom nad telesnou porušenosťou: „Veď vieme, že Kristus vzkriesený z mŕtvych už neumiera, smrť nad ním už nepanuje“ (Rim 6, 9).

Vo vzkriesení je Kristovo telo nové a oslávené, oslobodené od pozemských časových a priestorových obmedzení. Práve preto je Kristovo vzkriesenie zjavením Božieho nového stvorenia.

V nedeľu, prvý deň po sobote, Cirkev oslavuje Kristovo vzkriesenie ako prvý deň nového stvorenia.

Kristovo vzkriesenie je zárukou nášho vlastného vzkriesenia: „Kristus vstal z mŕtvych, prvotina zosnulých. Lebo ako je skrze človeka smrť, tak je skrze človeka aj zmŕtvychvstanie. Veď ako všetci umierajú v Adamovi, tak zasa všetci ožijú v Kristovi“ (1Kor 15, 20-23).

Viera Cirkvi je úplne založená na Kristovom vzkriesení: „A keď Kristus nevstal, vaša viera je márna a ešte stále ste vo svojich hriechoch. Potom aj tí, čo zosnuli v Kristovi, sú stratení“ (1Kor 15, 17-18). „Lebo ak veríme, že Ježiš zomrel a vstal z mŕtvych, tak Boh aj tých, čo zosnulí, skrze Ježiša privedie s ním“ (1Sol 4, 14).

Na bohoslužbách Veľkého a svätého piatku Gréckokatolícka cirkev uctieva plaščenicu ako znak Kristovej smrti. Bohoslužba jeruzalemskej utierne (utierne Svätej soboty) sa koná pred plaščenicou.

Hymnografia oplakáva toho, ktorý zomrel v nádeji na budúce Vzkriesenie: „Neroň slzy nado mnou, Matka ... lebo ja vstanem z mŕtvych“.

Počas paschálnej polnočnice sa prenesie plaščenica z Pánovho hrobu na posvätný oltár vo svätyni. Veriaci vyjdú z chrámu so zapálenými sviecami a v procesii trikrát obídu chrám.

Pred dverami chrámu, za spevu paschálneho tropára, „Kristus [slávne] vstal z mŕtvych, smrťou premohol smrť, a tým čo sú v hroboch, život daroval“, kňaz, klopajúc ručným krížom, otvorí chrámové dvere.

Veriaci vstupujú do chrámu, oslavujúc Kristovo vzkriesenie, a ako ženy myronosičky v paschálne ráno – prvé svedkyne Vzkriesenia – prinášajú blahozvesť o Vzkriesení celému svetu: „Toto je deň Vzkriesenia. Nechajme sa prežiariť sviatkom. Navzájom za objímme. Nazvime bratmi a sestrami dokonca aj tých, ktorí nás nenávidia, a odpustime všetko pre Vzkriesenie a takto volajme: Kristus [slávne] vstal z mŕtvych!“ (Utiereň Nedele Paschy).

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.