TopTip

Pred prezidentskými voľbami kostarická cirkev pranierovala sociálnu nespravodlivosť

Pred prezidentskými voľbami kostarická cirkev pranierovala sociálnu nespravodlivosť zdroj foto: pexels.com

Po prvom kole prezidentských volieb kostarická cirkev vyzvala dvoch najúspešnejších kandidátov, aby podnikli viac v boji proti sociálnej nerovnosti v krajine. K daňovému problému krajiny treba pristupovať s rozumom a so zreteľom na sociálnu spravodlivosť a solidaritu, povedal arcibiskup José Rafael Quirós Quirós zo San José v nedeľu pred voľbami. Príliš veľké rozdiely sú pri platoch a luxusných dôchodkoch, zatiaľ čo v krajine žijú ľudia, ktorí si nemôžu dovoliť tri jedlá denne. Je potrebné „zamerať našu pozornosť na chudobných a núdznych, na roľníkov, ktorí sa dnes topia v dlhoch,“ povedal arcibiskup.

Ako sa očakávalo, prezidentské voľby po prvom kole v nedeľu ešte nepriniesli víťaza. A tak 3. apríla bude o priazeň voličov bojovať exprezident José María Figueres Olsen (27,3 percenta) a Rodrigo Chaves Robles (16,6 percenta). Tretie miesto vo voľbách v nedeľu obsadil evanjelikálny pastor Fabricio Alvarado z pravicovej strany Nueva Republica, ktorý podľa denníka „La Nacion“ získal 14,9 percent.

Šesťdesiatsedemročný Figueres Olsen vyšiel ako favorit z prvého kola prezidentských volieb. Tento sociálny demokrat pochádza z jednej z najvplyvnejších rodín v krajine. Jeho otec, José Figueres Ferrer, bol trikrát prezidentom tejto stredoamerickej krajiny. Samotný Figureres Olsen bol už v rokoch 1994 až 1998 prezidentom Kostariky. V deň volieb Figueres Olsen so slzami v očiach prisahal pri hrobe svojho otca, že bude bojovať proti chudobe v krajine. Súčasný prezident Carlos Alvarado sa nemohol uchádzať o znovuzvolenie z dôvodu, že kostarická ústava vylučuje priame znovuzvolenie.

Zdroj: Kathpress

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

V prípade, že žijete v zahraničí napríklad projekt
Haus mit Terrasse über der Garage.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.