TopTip

PRIAME PRENOSY: Gaboltov a zádušná omša za biskupa Šášika

PRIAME PRENOSY: Gaboltov a zádušná omša za biskupa Šášika Pútnické miesto Gaboltov z vtáčej perspektívy.

Arcidiecézna púť v Gaboltove sa tento rok nekoná, púť bude len na lokálnej úrovni, no predsa v priamom prenose. Naživo odvysielame aj zádušnú sv. omšu za biskupa Šášika. 

Gaboltovský odpust len na lokálnej úrovni

Rádio LUMEN prinesie vo svojom vysielaní v najbližších dňoch dva mimoriadne priame prenosy. V deň liturgickej spomienky Panny Márie Karmelskej (štvrtok 16. augusta) sme už odvysielali sv. omšu z Gaboltova, ktorú celebroval p. Václav Hypius, provinciál redemptoristov na Slovensku. V nedeľu 19. júla odvysielame priamy prenos z Gaboltova. Sv. omša sa začína o 10:30, celebruje ju Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, a je jediným bodom programu gaboltovského odpustu. Pútnický program sa zvyčajne koná v rámci celého víkendu s bohatou ponukou duchovných aktivít. Organizátori sa rozhodli aj takýmto spôsobom čeliť ohrozeniam, ktoré vyplývajú zo šírenia ochorenia Covid-19. Jedným zo spôsobov ako si vynahradiť osobnú účasť na púti, je počúvať priamy prenos Rádia LUMEN. 

Gaboltov je najvýznamnejším pútnickým miestom Košickej arcidiecézy, a je známe veriacim katolíkom na celom Slovensku. Už v roku 1706 jágerský arcibiskup Štefan Telekessy vyznačuje toto pútnické miesto s milostivým obrazom P. Márie Škapuliarskej. O počiatkoch Bratstva Panny Márie Karmelskej v Gaboltove sa dozvedáme z kánonickej vizitácie farnosti z r. 1749. Podľa nej bolo Bratstvo založené pred 40 rokmi zásluhou vtedajšieho farára. Podľa kánonických vizitácií v druhej polovici 18.storočia boli púte integrálnou súčasťou duchovného života veriacich Gaboltova. Prichádzali sem pútnici z okolitých farností a veriaci z Gaboltova putovali zas do okolitých farností. V tomto čase nešlo o veľké púte, ako je tomu dnes. Bola to skôr záležitosť Gaboltovčanov a ľudí z blízkeho okolia.

Zádušná sv. omša za vladyku Milana Šášika

Biskup Milan Šášik CM, eparchiálny mukačevský biskup 14. júla odišiel do domu Otca. Náhle úmrtie zarmútilo veriacich na Slovensku, ktorí podporovali misijné snaženie slovenského biskupa pôsobiaceho na Ukrajine neďaleko slovenských hraníc. Vladyka Milan bol členom Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul. Jej slovenská provincia oznamuje, že v pondelok 20. júla bude o 18:00 v Kostole sv. Vincenta de Paul v Bratislave zádušná sv. omša obetovaná za zosnulého biskupa Milana Šášika. Sláviť ju bude Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita. Keďže cestovanie na Ukrajinu je v týchto dňoch sťažené z dôvodu šírenia sa koronavírusu u našich východných susedov, táto sv. omša je spôsob ako prosiť o spásu duše zosnulého vladyku Milana aj v jeho rodnej vlasti. Liturgické slávenie z Bratislavy odvysiela Rádio LUMEN v priamom prenose. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.