TopTip

PRIAMY PRENOS: 14. výročie smrti biskupa Hnilicu

PRIAMY PRENOS: 14. výročie smrti biskupa Hnilicu Biskup Pavol Hnilica bol dobrým priateľom pápeža Jána Pavla II.

Vo štvrtok odvysielame priamy prenos z Trnavy. Biskup Hnilica šíril posolstvo Fatimy a úctu k Panne Márii Fatimskej. Pomohol Matke Terézii založiť prvý kláštor na Slovensku. 

V roku 2006 zomrel v českom meste Nové Hrady rímskokatolícky biskup Mons. PAVOL MÁRIA HNILICA SJ, zakladateľ a predseda Asociácie laikov pápežského práva. V roku 1951 ho Róbert Pobožný v pivničnej miestnosti rožňavskej nemocnice tajne vysvätil za biskupa. Predtým ako tajne opustil Slovensko, vysvätil za biskupa Jána Chryzostoma Korca. Pokladal  sa za pastiera umlčanej Cirkvi. Počas II. Vatikánskeho koncilu bol spočiatku poradcom, ale keď sa Pavol VI. rozhodol zverejniť jeho biskupskú hodnosť, zúčastňoval sa na zasadaniach ako jeden z koncilových otcov. Šíril posolstvo Fatimy a úctu k Panne Márii Fatimskej. Pomohol kalkatskej Matke Terézii založiť prvý kláštor misionárok lásky v Ríme a na Slovensku. Je pochovaný v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

"V čase komunistického prenasledovania si zachoval vieru a bol veľkým príkladom viery pre mladých ľudí, ktorí v ňom videli aktívneho veriaceho človeka," spomína na biskupa Pavla Hnilicu poľská spisovateľka Vanda Poltavská, dlhoročná priateľka pápeža Jána Pavla II.

Vo štvrtok 8. októbra o 18:00 sa v Katedrále sv. Jána Krstiteľa uskutoční spomienková sv. omša na otca biskupa Hnilicu. Hlavným celebrantom bude vladyka Cyril Vasiľ SJ, apoštolský administrátor Sede Plena Košickej eparchie. Z tejto liturgickej slávnosti vám ponúkneme vysielanie v priamom prenose. 

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.