TopTip

Už čoskoro vo vysielaní
Priamy prenos z Klokočova odvysielame už túto sobotu

Priamy prenos z Klokočova odvysielame už túto sobotu

Pútnické miesto Klokočov na brehoch Zemplínskej Šíravy čaká mimoriadny rok. Pripomenú si 350. výročie od slzenia ikony presvätej Bohorodičky.

Gréckokatolícky chrám, zasvätený Zosnutiu Presvätej Bohorodičky, pochádza z roku 1835. Nachádza sa v ňom kópia zázračnej ikony. Na kópii zázračnej ikony v Klokočove je uvedený tento text: „Skutočná ikona Bohorodičky, ktorá v roku 1670, v chráme rusínskej dediny Klokočov, ktorá patrí k Vinianskemu zámku v Hornom Uhorsku, pred zrakmi mnohých slzila, a potom, keď ju akýsi heretik nožom prebodol, zalievajúc sa slzami plakala.
Na zadnej strane tejto ikony je zaznamenané, že je kópiou a že ju podľa originálu namaľoval roku 1769 F. Kramer vo Viedni, a táto kópia zázračnej ikony bola dňa 12. marca 1769 rakúskym cisárom darovaná mestu Prešov namiesto originálu. Ďalej je ešte poznamenané, že kópia bola v roku 1802 obnovená maliarom Bodom. V týchto historických zápisoch je zdôraznené, že ikona slzila pred mnohými ľuďmi, ktorí slzenie videli a tiež, že slzenie sa zmenilo na plač, keď ikonu prebodávali nožom...

Priamy prenos archijerejskej svätej liturgie z Klokočova pri príležitosti otvorenia Jubilejného roka 2020 (350. výročie od slzenia ikony presvätej Bohorodičky) s požehnaním Jubilejnej brány a prečítaním dekrétov Apoštolskej penitenciárie vám prinesieme v sobotu 4. januára od 9:30. Sláviť ju bude vladyka Milan Chautur, slávnostným kazateľom bude arcibiskup Cyril Vasiľ SJ. 

Z tohto dôvodu budú v sobotnom programe 4. januára nasledujúce zmeny:

08:30 Vianočné piesne v spevníkoch a ľudovej tradícii. S Jozefom Vaškom o vzniku kolied na Slovensku a v zahraničí (repríza zo stredy 1.1.2020)

09:30 Emauzy – mimoriadny prenos z Klokočova

11:30 Liturgické slávenia na mesiac január 

12:00 Anjel Pána

Liturgické slávenie zo Starých Hôr, na ktoré ste zvyknutí počas fatimskej soboty, odvysielame v sobotu 4. januára mimoriadne v zázname o 21:45.

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Vaše úmysly 07.07.2020

  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na júl: Aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny
  • Úmysel KBS na júl: Aby nezamestnaní našli prácu, ktorú potrebujú pre dôstojný život a zabezpečenie rodín
  • Modlí sa o. Ján Sabol.
  • Chcete, aby sa za vás modlili kňazi v Rádiu LUMEN? Napíšte nám svoju prosbu na umysel@lumen.sk a my ju uverejníme na tomto mieste
  • Za rozumné doriešenie rodinných záležitostí. Gabriela
  • Za zastavenie pandémie na celom svete, za tých, čo sa starajú o chorých, uzdravenie chorých a obrátenie hriešnikov, za obete pandémie a ich príbuzných. Anna
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.