TopTip

Princ Filip bol príkladom neotrasiteľnej lojality

Princ Filip bol príkladom neotrasiteľnej lojality Zosnulý britský princ Filip. Foto: DPA

Predstavitelia cirkví vyjadrili svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine po smrti princa Filipa. „Smútim so zvyškom Spojeného kráľovstva a Commonwealthu nad stratou jeho kráľovskej výsosti princa Filipa, vojvodu z Edinburgu,“ oznámil v piatok v Londýne anglikánsky prímas Justin Welby. Katolícky arcibiskup z Westminsteru, kardinál Vincent Nichols, vyhlásil: „V tejto chvíli smútku a straty“ sa modlím za zosnulého, za kráľovnú Alžbetu a celú kráľovskú rodinu.

Princ Filip, manžel kráľovnej Alžbety (94), zomrel v piatok vo veku 99 rokov. Anglikánska cirkev má na svojom internetovom portáli online kondolenčnú knihu.

Počas 73 rokov stál Filip verne a lojálne po boku kráľovnej, povedal anglikánsky primát Welby. „Ich manželstvo bolo založené na priateľstve a vzájomnej úcte a bolo podporené spoločnou vierou v Krista.“ Zosnulý dôsledne uprednostňoval záujmy ostatných a tak poskytol „vynikajúci príklad kresťanskej služby“.

„Pri príležitostiach, pri ktorých som sa s ním stretol, na mňa vždy urobila dojem jeho zjavná chuť do života, jeho zvedavá myseľ a schopnosť komunikovať s ľuďmi zo všetkých spoločenských vrstiev,“ uviedol canterburský arcibiskup.

Filip zanechal veľké dedičstvo. „Cena vojvodu z Edinburgu, ktorú založil v roku 1956, inšpirovala generácie mladých ľudí k službe iným, víziu občianstva a túžbu slúžiť svojim komunitám. Jeho práca s nespočetnými charitatívnymi organizáciami a organizáciami odrážala jeho rozsiahly globálny záujem o témy ako divoké zvieratá, šport, dizajn, inžinierstvo a dialóg medzi náboženstvami.“

Aj kardinál Nichols ocenil manžela britskej panovníčky ako „príklad neotrasiteľnej lojality a radostného plnenia povinností“. Predseda Katolíckej biskupskej konferencie Anglicka a Walesu uviedol, že prítomnosť princa Filipa a jeho charakter, ktorý sa vyznačuje chuťou do života a chuťou do činenia, bude veľmi chýbať.

Podľa Buckinghamského paláca Filip zosnul pokojne v piatok ráno na hrade Windsor. S Alžbetou bol ženatý od roku 1947 a bol princom manželom od jej korunovácie v roku 1952 – takže tento úrad zastával dlhšie ako ktokoľvek v Spojenom kráľovstve pred ním.

Zdroj: KNA

Podobné články

Počúvajte naživo

Aktuálny program

    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.
    Na tento deň zatiaľ nie je vytvorený programový plán.

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Akcia s Prodomom

Prodom - projekty domov
ponúka viac ako 880 projektov rodinných domov.

V prípade že do poznámky pri objednávke uvediete
"RADIO LUMEN"
automaticky získavate 5% zľavu na vybraný projekt domu.

Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.